Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Odtrucie alkoholowe pod kontrolą specjalistów – obiektywnie na temat detoksykacji

07.03.2023 22:06 | 0 komentarzy | 1 602 odsłona | red

Materiał promocyjny

Uzależnienie od alkoholu etylowego niesie ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Dotyczą one przede wszystkim samopoczucia i ogólnej wydolności organizmu chorego. Długotrwałe spożywanie alkoholu niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów wewnętrznych człowieka i współpracę poszczególnych układów. Upośledza strukturę i pracę mózgu, nerek, wątroby, serca, trzustki, żołądka. Obniża ogólną odporność organizmu, wywołuje niedobory substancji odżywczych, ogranicza możliwość wchłaniania się witamin i elektrolitów z układu pokarmowego. Alkoholizm jest schorzeniem podstępnym, które rozwija się powoli i niezauważalnie. Jego pierwsze objawy najczęściej są bowiem bagatelizowane, a sama osoba uzależniona długo nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Ze względu na złożoność jej przebiegu i psychosomatyczny charakter objawów w celu jej leczenia konieczne jest podejmowanie specjalistycznych i holistycznych działań. Obejmują one stosowanie psychoterapii, awersyjnych metod wspomagania terapii alkoholizmu oraz odtrucie alkoholowe.
0
Odtrucie alkoholowe pod kontrolą specjalistów – obiektywnie na temat detoksykacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z kolejnymi dawkami alkoholu do organizmu człowieka docierają toksyny. To ich rosnące stężenie w krwiobiegu alkoholika powoduje występowanie nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów zatrucia alkoholowego. Po nagłym odstawieniu substancji odurzającej chorzy zmagają się natomiast z dolegliwościami wynikającymi z głodu alkoholowego. Po przyzwyczajeniu ustroju do obecności używki w jego wnętrzu, przerwanie dostarczania jej do krwiobiegu powoduje gwałtowne reakcje. Ich objawy nazywane są mianem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Ich leczenie możliwe jest wyłącznie pod kontrolą lekarza w specjalistycznej placówce leczenia uzależnień. By pozbyć się nadmiaru toksyn z organizmu oraz przyspieszyć proces trzeźwienia, ograniczając jednocześnie ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej, zaleca się przeprowadzenie detoksykacji. Zwykle stanowi ona pierwszy etap kompleksowego leczenia alkoholizmu. Odtrucie alkoholowe doceniane jest głównie ze względu na możliwość bezpiecznego i skutecznego przerwania ciągu alkoholowego.

Bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego jako początek leczenia uzależnienia

Dla osób zmagających się z konsekwencjami nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu etylowego gwałtowne przejście w stan trzeźwości może wiązać się z nieprzyjemnymi reakcjami organizmu. Pod wpływem działania toksyny w organizmie chorego dochodzi do szeregu zmian metabolicznych i biochemicznych. Przyzwyczaja się on bowiem do aktualnych warunków swojego funkcjonowania. Co więcej, toksyny zawarte w alkoholu mogą przyczyniać się do powstawania niewydolności wielonarządowych. Skutkują one najczęściej powstaniem schorzeń przewlekłych, współistniejących z alkoholizmem. Odtrucie alkoholowe pozwala jednak szybko ograniczyć skutki długotrwałego spożywania używki oraz powikłania wynikające z odstawienia alkoholu.

Nagłe odstawienie substancji odurzającej może być wydarzeniem trudnym dla uzależnionego, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Z tego względu istotne jest, by proces ten przebiegał stopniowo i pod ścisłą kontrolą lekarza oraz przedstawicieli personelu medycznego. Wielu specjalistów oferuje odtruwanie alkoholowe w stacjonarnych warunkach gabinetowych, ambulatoryjnych lub klinicznych. Pacjenci natomiast często nie zdają sobie sprawy z powagi i złożoności procesu odstawienia alkoholu i trzeźwienia organizmu. Samodzielna detoksykacja jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy objawy zatrucia alkoholowego wynikają z jednorazowego nadużycia substancji odurzającej. W przypadku jej długotrwałego spożywania mamy do czynienia z ciągami alkoholowymi. Trwają one od 24 godzin do nawet kilkunastu tygodni. W tym czasie na organizm chorego stale oddziałują toksyny zmniejszające wydolność ustroju.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na odtruwaniu organizmu, czyli jego oczyszczaniu ze szkodliwych substancji. Kumulują się one w organizmie uzależnionych głównie w wyniku przebiegu procesu metabolizmu alkoholu etylowego. Dla wielu alkoholików terapia te stanowi pierwszy krok na drodze do trzeźwości. Jej celem jest głównie przerwanie ciągu alkoholowego, regeneracja organizmu, nawodnienie i odżywienie oraz powrót pacjenta do dobrej kondycji psychofizycznej. Przerwanie ciągu alkoholowego w specjalistycznych warunkach placówki medycznej ułatwia chorym proces trzeźwienia. Najczęściej przyspiesza go, zapobiegając również nawrotom choroby dzięki ograniczeniu możliwości ponownego spożycia alkoholu. Po detoksykacji stan pacjenta ulega widocznej poprawie. Odczuwa on wzrost energii i sił witalnych, pozbywa się również objawów zespołu odstawiennego. Po przeprowadzeniu oczyszczania organizmu chory odzyskuje równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową ustroju. Uzupełnione zostają wszelkie niedobory substancji odżywczych. Organizm jest nawodniony, a wysoki poziom świadomości chorego i stan trzeźwości, w jakim się znajduje, umożliwiają mu podjęcie kolejnych kroków terapeutycznych na drodze do wyjścia z nałogu.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Zanim zacznie się właściwe odtrucie alkoholowe, konieczna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu. W Centrum Medycznym Galmedic zajmuje się nią wykwalifikowany i doświadczony lekarz. Przeprowadza on wywiad medyczny i podstawowe badanie konieczne do weryfikacji wskazań do zabiegu. Ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień jego uzależnienia, możliwości i preferencje. Wspólnie z nim ustala plan terapeutyczny. Konieczne jest również wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do odtrucia organizmu. Po pozytywnej kwalifikacji do detoksykacji przygotowaniem pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej zajmuje się głównie personel pielęgniarski.

Pierwszym etapem detoksykacji jest dożylna suplementacja. Ponieważ spożywanie alkoholu skutkuje nadmiernym stężeniem szkodliwych substancji, konieczne staje się oczyszczenie organizmu z toksyn. Szybko i skutecznie można tego dokonać jedynie z zastosowaniem kroplówek witaminowych. Podczas skutecznego detoksu wlewy witaminowe wykorzystuje się w celu przyspieszenia procesu metabolizmu alkoholu, trzeźwienia alkoholika i wydalenia resztek alkoholu i produktów przemiany etanolu z ustroju. Podanie kroplówki ogranicza fizyczne i psychiczne skutki nadużywania alkoholu. Skład wlewu jest starannie wyselekcjonowany. Zwykle dla nałogowców proponuje się kroplówki, które zawierają jony podstawowych pierwiastków, rozpuszczone w glukozie. Roztwór, w którym zawarto magnez, potas, sód i wapń, przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia pacjenta i ogranicza ryzyko wystąpienia silnych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.

Długotrwałe spożywanie alkoholu a objawy zespołu abstynencyjnego

Ciągi alkoholowe przyzwyczajają organizm nałogowca do stałej obecności toksyny w ustroju. Odtrucie alkoholowe w profesjonalnych warunkach ośrodka leczenia uzależnień pozwala na uzyskanie gwarancji znacznego ograniczenia przykrości dolegliwości związanych z głodem alkoholowym. Występują one bowiem niemal u każdego uzależnionego. Są fizjologiczną odpowiedzią ustroju na brak toksyny, zwłaszcza nagły. Występują już kilkanaście minut po odstawieniu alkoholu. Wśród nich wymienia się głównie bóle i zawroty głowy oraz nudności i wymioty. Pacjenci odczuwają ponadto przyspieszone bicie serca i ogólne zaburzenia pracy układu krążenia. Mogą ich dotyczyć: bezsenność, zaburzenia psychiczne, napady drgawek, drżenia mięśniowe, zaburzenia zdolności poznawczych. W skrajnych przypadkach Alkoholowy Zespół Abstynencyjny może przebiegać w sposób nagły i dynamiczny. Wówczas zagraża zdrowiu i życiu chorego. Objawy AZA mogą przekształcić się w stany takie jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, nagłe zatrzymanie krążenia.

By zapobiec powikłaniom i konsekwencjom głodu alkoholowego, na wszelkie objawy niepokojące zauważane u alkoholika należy reagować szybko. Adekwatna reakcja zagwarantowana jest nałogowcom wyłącznie w warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Tutaj specjaliści mają do dyspozycji sprzęt i medykamenty, których szybkie użycie w znaczący sposób wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta. W celu ograniczenia dokuczliwości objawów stosuje się farmakoterapię. Najczęściej lekarze zlecają dożylne lub domięśniowe podanie leków o różnorodnym działaniu. Są to leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, nasenne i uspokajające. Środki farmakologiczne niwelujące objawy głodu alkoholowego można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Większość z nich dostępna jest w aptekach wyłącznie na receptę.

Ile trwa profesjonalne odtrucie alkoholowe?

Odtruwanie organizmu z alkoholu w domu pacjenta jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. Wielu osobom wydaje się, że to łatwy i szybki proces. Zapominają one jednak o tym, że długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do zmian, które tylko w części są odwracalne. Pokonanie nałogu alkoholowego nie nastąpi nagle, z dnia na dzień. Przerwanie ciągu alkoholowego i zaprzestanie picia zbyt dużej ilości alkoholu nie jest gwarantem sukcesu terapeutycznego.

[video]

Odtrucie alkoholowe polega na wieloetapowych oddziaływaniach, które przynoszą najlepsze rezultaty wtedy, gdy łączy się je z innymi elementami kompleksowej terapii uzależnienia. Sama detoksykacja trwa zwykle kilkanaście godzin, zależnie od stanu pacjenta, charakterystyki jego uzależnienia. Szczególne znaczenie dla przebiegu terapii ma bowiem długość ciągu alkoholowego i ilość oraz częstotliwość wypijanego alkoholu. Wszelkie oddziaływania terapeutyczne dobiera się indywidualnie do możliwości i potrzeb alkoholika. Detoksu nie przerywa się również przedwcześnie, zapobiegając nawrotom choroby alkoholowej.

Interesuje Cię odtrucie alkoholowe w Katowicach? Sprawdź, jak przebiega ono w Centrum Medycznym Galmedic: katowice.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.


Materiał promocyjny