Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Coraz więcej rodziców martwi się o koncentrację uwagi u swego dziecka. Pukają do drzwi psychologów

04.03.2023 19:00 | 12 komentarzy | 5 385 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Dostęp do szybkiej i łatwej wiedzy poprzez wyszukiwarki, nadmiar bodźców i złodziei czasu (gry, smartfony) sprawiają, że dzieci mają problemy ze skupieniem uwagi. Ich głowa jest ciągle czymś zajęta, trudniej im się myśli. Jak temu zaradzić? Tłumaczy Ewa Bensz-Smagała, psycholożka dziecięca, wykładowczyni Akademii Górnośląskiej w Katowicach w rozmowie z Agnieszką Filipowicz.
12
Coraz więcej rodziców martwi się o koncentrację uwagi u swego dziecka. Pukają do drzwi psychologów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Agnieszka Filipowicz: Trudności z koncentracją u dzieci są dziś coraz powszechniejsze. Jak temu przeciwdziałać?
Ewa Bensz-Smagała
: Święty Graal, a może legendarny Yeti - tak z przymrużeniem oka wygląda nasza wiedza na temat koncentracji uwagi. Niby każdy słyszał, ale mało kto widział... Rzeczywiście, w gabinecie psychologicznym pojawia się coraz więcej strapionych rodziców, którzy poszukują magicznego rozwiązania na poprawę koncentracji uwagi swojego dziecka. Radzę im zawsze, by najpierw spróbowali przeanalizować  zachowanie dziecka z perspektywy obserwatora. Rozproszenie uwagi, problemy z pamięcią i koncentracją często są bowiem objawem innych trudności.

Jakich?
Na przykład, jeśli dziecko w ostatnim czasie doświadczyło więcej niepowodzeń szkolnych, stresuje się sprawdzianami lub ma problemy w relacjach rówieśniczych - brak koncentracji może być jedynie objawem. Zanim więc zaczniemy trening koncentracji - najpierw szukajmy źródeł trudności.

Od czego zacząć pracę nad poprawą koncentracji u dziecka? 
Od organizacji przestrzeni. Wspólnie z dzieckiem rozejrzyjmy się wokół miejsca, w którym się uczy. Czy jest spokojne, odizolowane od dźwięków i wywietrzone? Jeśli dziecko uczy się np. przy kuchennym stole - trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo bodźców, które mogą go rozpraszać. W dziecięcym pokoju z kolei warto zadbać o to, aby przy biurku nie było zbyt wiele atrakcyjnych rzeczy, które mogłyby skraść uwagę. Organizacja przestrzeni to również budowanie właściwych nawyków. Nauka w krótkich odcinkach czasu (nawet po 10 minut), planowanie zadań w kolejności oraz dbałość o odpoczynek. A skoro o odpoczynku i przyjemności mowa – zadajmy sobie pytanie - czy zwracamy uwagę na to, co najczęściej dziecko je przed rozpoczęciem nauki? Cała dieta, przygotowana w kompleksowy sposób, oddziałuje na zdrowie i samopoczucie dziecka. Natomiast aktywności i posiłki występujące bezpośrednio przed nauką – również mają wpływ na zdolności koncentracji i motywacji. Dlatego warto postarać się organizować posiłki lub przekąski tak, aby przed nauką głównie dostarczyć ważnych składników odżywczych – np. serwując zdrowe przekąski jak orzechy, owoce, a unikając produktów słodzonych lub solonych przekąsek np. paluszków, chipsów lub bardzo obfitych, które mogą powodować senność.

Całość wywiadu dostępna w aktualnym 9. wydaniu „Przełomu".