Nie masz konta? Zarejestruj się

Płoki

Dwa cudy w Płokach. WDK ma działać od rana do wieczora

01.03.2023 23:08 | 0 komentarzy | 10 633 odsłon | Alicja Molenda
Zakończył sie remont płockiego domu kultury. Sfinansowała go częściowo gmina Trzebinia, częściowo sponsorzy. Wiele prac było czynem społecznym. WDK ma teraz służyć i mieszkańcom, i miejscowej szkole.
0
Dwa cudy w Płokach. WDK ma działać od rana do wieczora
W wyremontowanej sali WDK w Płokach spotkali się twórcy sukcesu i dzieci z miejscowej szkoły
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wypełnionej po brzegi sali spotkali się w środę twórcy remontowego sukcesu w WDK: samorządowcy, strażacy i prywatni sponsorzy, których wkład finansowy do tego dzieła sięgnął 35 tys. zł. Do remontu sanitariatów dorzucił się też już w ub. roku fundusz sołecki.

Podczas uroczystości oddania do użytku pomieszczeń po remonce gospodarzyli dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury Adam Potocki, który obiektem zarządza i dyrektorka szkoły w Płokach Anita Pytel. Te dwie instytucje porozumiały się w sprawie korzystania budynku. Szkoła poprowadzi tu do południa zajęcia muzyczne, sportowe i artystyczne dla swoich uczniów. Późne popołudnia i wieczory zarezerwowane są dla mieszkanców sołectwa. Proponowane im zajęcia (m.in. jogi, tańca, muzyczne, rękodzieła, krawiectwa, z robotyki i sportowe) poprowadzą nauczyciele miejscowej szkoły w roli instruktorów. W środę odbyła się promocja ich oferty.

Wszyscy obecni zapewniali, że WDK ma też służyć jak dotąd organizacjom społecznym: KGW, kołu emerytów, radzie sołeckiej, a także spółce leśnej i parafii. Możliwy będzie też komercyjny wynajem pomieszczeń.

O dwóch cudach w Płokach opowiedział zebranym Adam Potocki, dyrektor TCK.

- Pierwszy jest taki, że wszyscy zaczęli tu ze sobą rozmawiać i się do siebie uśmiechać. Drugi, że dzięki inicjatywie szkoły doszło do porozumienia w sprawie działalności domu kultury.

Specjalne podziękowania popłynęły do sprawcy całego "zamieszania", czyli radnego Andrzeja Gruszczyńskiego, inicjatora remontu.

Dyrektorka Anita Pytel, wspomniała o siedmioletniej pracy społeczności placówki nad budowaniem marki szkoły na miarę XXI wieku przyciągającej uczniów z całego powiatu.

- Cieszymy się, że w odnowionej sali domu kultury będziemy mogli poprowadzić w bezpiecznych i higienicznych warunkach zajecia wf - powiedziała.

Z efektu dumny jest radny Andrzej Gruszczyński, który miał spory problem, aby przekonać burmistrza do dofinansowania remontu domu kultury z budżetu gminy.

- Początkowo nie odbierałem telefonów od radnego, więc zaczął mi wysłyłać zdjęcia z prowadzonych prac. W końcu dałem się przekonać - streścił podczas środowej uroczystości historię Jarosław Okoczuk.

Z dużej sali domu kultury zniknęła boazeria i stara podłoga. Nowy parkiet jest jej największą ozdobą.

Czas pokaże, czy współgospodarzenie w WDK w Płokach będzie zgodne i czy taki model wykorzystania domu kultury na wsi jest do podrobienia w innych miejscowościach. A domów kultury ma gmina Trzebinia dostatek (13).