Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zmiany w rozliczaniu PIT 28 - które wchodzą w życie w tym roku?

13.02.2023 11:43 | 0 komentarzy | 1 637 odsłona | red

Materiał promocyjny

Rozliczenie w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych brzmi skomplikowanie. Na czym tak naprawdę polega deklaracja PIT 28 i kto się według niej rozliczy? Dlaczego warto wysłać PIT 28 online?

0
Zmiany w rozliczaniu PIT 28 - które wchodzą w życie w tym roku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Różnice między PIT28 a deklaracją na zasadach ogólnych

Cechą, która wyróżnia ryczałt, jest opodatkowanie osiągniętego przychodu. Od rozliczenia na zasadach ogólnych odróżnia go przede wszystkim niemożność pomniejszenia podatku o wartość wydatków związanych z działalnością opodatkowaną w tej formie. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2023 dotyczy przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, spółkę jawną lub cywilną. Ryczałt 2023 to także obowiązująca forma rozliczeń dla podatników uzyskujących dochód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze.

Stawki ryczałtu 2023 - co się zmieniło?

Każdy rodzaj działalności rozliczanej ryczałtem ma własną stawkę opodatkowania. W zeszłym roku weszła w życie ustawa zmieniająca część stawek ryczałtu. W przypadku wolnych zawodów stawka ryczałtu wynosi dalej 17%. Świadczenie usług niematerialnych, takie jak pośrednictwo w handlu hurtowym lub wynajmie pojazdów, opodatkowane jest stawką 15% ryczałtu. Usługi z zakresu opieki zdrowotnej, inżynierskiej i architektonicznej objęte są ryczałtem 14%. Przychody z tytułu najmu czy dzierżawy opodatkowane są stawką 12,5% w przypadku nadwyżki dochodu od 100 tysięcy złotych. PIT-28 najem obowiązuje od tego roku.

Zmiana stawki dotyczy głównie niektórych usług z działu IT - związanych z wydawaniem oprogramowania lub doradztwem. Tutaj ryczałt z 15% zmalał do 12%. Kupując lub sprzedając nieruchomość na własny rachunek zostaniemy objęci ryczałtem w wysokości 10%. Ryczałt 2022 w wysokości 8,5% zarezerwowany jest dla działalności usługowej (sprzedaż alkoholu powyżej 1,5%) i tyle wynosi też podatek od najmu/dzierżawy do kwoty 100 000 złotych. Stawką 5,5% objęta jest działalność wytwórcza i roboty budowlane, a 3% działalność z zakresu handlu i gastronomii z wyłączeniem sprzedaży alkoholi powyżej 1,5%. Jeśli zajmujesz się sprzedażą żywności przetworzonej w sposób inny niż przemysłowy, pochodzącej z własnej uprawy lub hodowli, rozliczysz się ryczałtem 2%.

 

Rozliczenie PIT 28 do kiedy składać?

Od 2023 roku zmienia się termin złożenia deklaracji PIT 28 2023 na bardziej korzystny z punktu widzenia podatnika. PIT 28 za 2022 rok oraz PIT 28S złożysz do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to ujednolicenie terminu składania wszystkich formularzy podatkowych. W 2023 roku 30 kwietnia wypada w dzień wolny, dlatego najpóźniej zeznania roczne można rozliczyć do 2 maja 2023 roku. PIT 28 termin to nie jedyna zmiana w nowym sposobie rozliczenia ryczałtu. Również podatek ryczałtowy wynikający z PIT 28 możemy zapłacić najpóźniej do daty 2 maja 2023 roku.

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? - ryczałt 2023

Licząc od daty złożenia PIT 28 online, Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot należnego podatku. Pamiętaj jednak, że ten przedział czasowy obejmuje jedynie osoby, które wysyłają PIT w wersji elektronicznej. W przypadku deklaracji PIT składanych pisemnie, US ma aż 3 miesiące na wysłanie zwrotu podatku. Termin ten jest liczony najwcześniej od 15 lutego - tak więc nawet w przypadku zeznania PIT wysłanego wcześniej, termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Jak co roku, zwrot nadwyżki podatku możesz otrzymać na podany rachunek bankowy lub pocztą na wyszczególniony w deklaracji adres.

Załączniki do PIT 28 2022

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, kto rozlicza PIT 28 co to jest i do kiedy należy złożyć deklarację. Warto też przyjrzeć się załącznikom do deklaracji PIT28. Jeśli rozliczasz przychody ze spółki jawnej lub cywilnej, wykażesz je w PIT 28B. Z kolei dołączenie PIT O to sama przyjemność dla podatnika - to w nim wykaże przysługujące mu ulgi. W PIT D płatnik wnosi o ulgi związane z wydatkami mieszkaniowymi. Gdy rozliczasz po raz pierwszy ulgę odsetkową, złożysz załącznik PIT 2K. Jeżeli korzystasz z tzw. ulgi na złe długi, złożysz PIT WZR.

Które ulgi dotyczą PIT 28?

W 2023 roku w ramach deklaracji PIT 28 możesz odliczyć między innymi ulgę na Internet, o ile zachowane zostały faktury potwierdzające korzystanie z sieci. Istotne możliwości daje też ulga termomodernizacyjna, która maksymalnie może wynieść 53 000 złotych. Dotyczy ona podatników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków jednorodzinnych po termomodernizacji. W PIT 28 2022 można również wykazać ulgę rehabilitacyjną, darowizny np. na rzecz Kościoła oraz przekazane na cele publiczne.

Deklaracje roczne PIT 28 a miesięczne rozliczenie ryczałtu

PIT 28 online wylicza się raz do roku, przekazując go do właściwego urzędu skarbowego. Jednak miesięczne rozliczenie ryczałtu obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy wybrali tą formę opodatkowania. Zobowiązanie to wymaga, by co miesiąc podatnik wyliczał kwotę podatku do zapłaty. Jeśli wychodzi ryczałt, należy uregulować go w terminie. Ostatecznie ryczałt ewidencjonowany rozlicza się w momencie złożenia zeznania rocznego PIT 28.

Materiał promocyjny