Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na szpitalnym oddziale powstał pokój pożegnań. Samo życie...

04.02.2023 11:00 | 4 komentarze | 9 584 odsłon | Ewa Solak
Skończył się remont oddziału medycyny paliatywnej. Choć działa od niedawna, niemal cały czas większość łóżek jest tu zajęta.
4
Na szpitalnym oddziale powstał pokój pożegnań. Samo życie...
W tym pokoju na oddziale paliatywnym można pożegnać się z osobą umierającą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oddział zaczął pracę w lipcu ubiegłego roku. W założeniu mógł przyjąć 15 osób. Obecnie warunki pozwalają na przyjęcie nawet 20 nieuleczalnie chorych.

Trafiają tam głównie pacjenci cierpiący z powodu nowotworów, z objawami nie nadającymi się do leczenia w warunkach domowych.

Na oddziale personel z założenia zajmuje się jak najdłuższym utrzymaniem aktywności chorego i towarzyszy w godnym odejściu. Praca naprawdę nie jest łatwa. Trafiają tam nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także młodsze, wycieńczone chorobą.

Warto jednak pamiętać, że opiekę paliatywna, realizowana w ramach oddziałów paliatywnych lub hospicjów stacjonarnych, to nie to samo, co opieka długoterminowa, oferowana przez zakłady opiekuńczo-lecznicze.
Na razie na oddziale pracuje dwóch lekarzy, ale prawdopodobnie będzie ich w przyszłości trzech. Są pielęgniarki, psycholog i fizjoterapeuta.

Nowością jest pokój pożegnań, który niedawno oddano do użytku. Znajduje się w nim łóżko, fotel, kwiaty, a nawet znicz. To tu rodziny umierających pacjentów mogą się z nimi pożegnać, pobyć przy nich przez chwilę, gdy już odejdą.