Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Izba pamięci zamiast sklepu spożywczego

03.02.2023 09:00 | 0 komentarzy | 3 308 odsłony | Łukasz Dulowski
W części parterowego domu przy ul. Jana Pawła II w Kwaczale powstaje miejsce, w którym bliżej poznamy lokalnego bohatera powstań narodowych - Józefa Patelskiego.
0
Izba pamięci zamiast sklepu spożywczego
Izba pamięci Józefa Patelskiego zajmuje część budynku w Kwaczale (na zdjęciu wejście po prawej)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Izba pamięci jest przygotowywana w budynku przy ul. Jana Pawła II w Kwaczale, naprzeciwko szkoły.

Burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila informuje, że część tej nieruchomości, gdzie będzie małe muzeum, należy do gminy. Do niedawna funkcjonował tam sklep spożywczy. Druga część tego obiektu to własność prywatna.

W tegorocznym budżecie gminy zarezerwowano 180 tys. zł m.in. na remont dachu nad powstającą izbą pamięci. Jednym z głównych inicjatorów jej utworzenia jest radny Henryk Kędziora. Mówi, że izba pamięci powinna być gotowa w tym roku.

***
Józef Patelski walczył w Powstaniu Listopadowym, w trakcie którego 17 września 1831 r. awansował na stopień kapitana. Po wybuchu w 1846 r. Powstania Krakowskiego zebrał w Kwaczale oddział kawalerii i uderzył na Chrzanów, obsadzony wojskiem austriackim. Rozbił oddział nieprzyjaciela. W 1863 r. wziął udział w Powstaniu Styczniowym. Zmarł 15 lutego 1887 r. w Krakowie. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.