Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na narty do Gruzji, po słońce do Maroka z Balic

03.02.2023 14:40 | 0 komentarzy | 2 306 odsłony | Alicja Molenda
Kraków - największy regionalny port lotniczy w Polsce - zimą proponuje kierunki także mniej znane, ale w sam raz na ferie.
0
Na narty do Gruzji, po słońce do Maroka z Balic
Na przykład na narty do Gruzji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na narty możemy polecieć min. do Włoch, Austrii czy Francji. Tym pasażerom, którzy marzą o słonecznych miejscach proponujemy Amman, Eljat, Agadir czy pogodną Malagę" - mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Na narty do Gudauri

Oprócz najpopularniejszych kierunków narciarskich, z nartami odwiedzić można również Kaukaz. Gudauri to położony na wysokości 2000 m największy gruziński ośrodek narciarski, oferujący 70 km tras, cztery kolejki gondolowe, siedem wyciągów krzesełkowych i tyleż orczyków. Sezon narciarski trwa tu od 10 grudnia do końca kwietnia. Najwyżej położona trasa sięga 3276 m. Gudauri dzieli 5 godz. od Kutaisi, do którego połączenie oferuje z Krakowa Wizz Air.

Warto pamiętać, że w każdej linii lotniczej obowiązują własne zasady pakowania sprzętu sportowego w tym nart, butów narciarskich czy desek snowboardowych. Przed planowaniem podróży samolotem warto skontaktować się z przewoźnikiem, który podpowie jak dobrze spakować i przewieźć także zimowy sprzęt.

* https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/centrum-pomocy-bagaz/jak-przewiezc-sprzet-
narciarski-samolotem
* https://help.ryanair.com/hc/pl/articles/360017683857-Sprz%C4%99t-sportowy
* https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz

Na plaże do Agadiru

Ciepłe kierunki również cieszą się popularnością. Zjednoczone Emiraty Arabskie w powszechnej opinii funkcjonują jako lśniąca, futurystyczna enklawa, oszałamiająca blichtrem pośrodku pustyni. Tymczasem to położone nad Zatoką Perską państwo kusi nie tylko ultranowoczesną zabudową, ale i... bujną przyrodą.

Na uwagę zasługuję także Maroko. Szerokie plaże, przyjemnie ciepły klimat i wiatr znad oceanu
sprawiają, że Agadir to wyśmienite miejsce na wypoczynek przez cały rok.

Podkrakowskie lotnisko obsługuje wszystkie wymienione kierunki.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Rok 2022 na lotniskach

W ubiegłym roku sześć lotnisk regionalnych osiągnęło wynik powyżej 1 mln pasażerów w ciągu roku. Podobnie jak w latach poprzednich, największym portem regionalnym okazał się Kraków, który w 2022 r. obsłużył 7,39 mln podróżnych.

Na drugim miejscu, z liczbą 4,57 mln pasażerów, znalazł się Gdańsk. Trzecie były Katowice (4,41 mln podróżnych). Czwartym największym portem regionalnym w Polsce w 2022 r., (3,12 mln pasażerów), zostało lotnisko Warszawa-Modlin. Kolejne dwa lotniska to Wrocław, w którym obsłużono 2,87 mln pasażerów, oraz Poznań z wynikiem 2,25 mln osób.

Siódmym portem regionalnym jest Rzeszów-Jasionka, (731 tys. pasażerów), pełniący też kluczową rolę w obsłudze rejsów cargo ze wsparciem dla Ukrainy. Kolejne były: Szczecin - (420 tys. podróżnych), następnie Lublin - 330 tys., Bydgoszcz - 254 tys., Łódź - 180 tys., Olsztyn-Mazury - 113 tys. i Zielona Góra - 43 tys. podróżnych.

Lotniska regionalne przyjęły na siebie obsługę zdecydowanej większości różnorakiej pomocy dla Ukrainy, która drogą lotnicza przybywała do Polski. Mowa tutaj w szczególności o lotniskach w Rzeszowie, Lublinie i Katowicach.

* W styczniu 2023 . ,z usług krakowskiego lotniska skorzystało 611 613 pasażerów, czyli o 20 % więcej

w stosunku do stycznia 2019 roku i o 89 % więcej w stosunku do stycznia 2022.