Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Alergie skórne: jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia

01.02.2023 16:55 | 0 komentarzy | 680 odsłon | red

Materiał promocyjny

Alergie skórne w dzisiejszych czasach są coraz częstszą przypadłością. Potrafią powodować duże zmiany na ciele, które są odczuwalne w nieprzyjemny sposób. Powody alergii mogą być różne, ale warto je poznać, aby móc odpowiednio dobrać leczenie. Jakie objawy można zaobserwować przy alergiach skórnych? Jakie wyróżnia się metody leczenia?
0
Alergie skórne: jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie są przyczyny alergii skórnych?

Alergie skórne mogą pojawić się z wielu powodów. U części osób można zaobserwować alergię nabytą, jednak wielu alergików mierzy się z problemami od urodzenia. Przyczynami reakcji alergicznej są alergeny, które powodują zmiany skórne. Najczęściej są to kurz, a raczej roztocza to powszechny alergen. Najczęściej reakcja powstaje na ciele w postaci pokrzywki lub wysypki. Wywołuje świąd oraz pieczenie. Alergicy mierzący się z alergenem w postaci kurzu, niekiedy mają również problemy z oddychaniem.

Ludzie bardzo często mają uczulenie na sierść zwierząt, a raczej ich naskórek. Można zaobserwować reakcje alergiczne powstające po kontakcie z grzybami, a także wieloma kosmetykami.

Rodzaje alergii skórnych

Atopowe zapalenie skóry to jedna z przyczyn występowania reakcji skórnych na ciele. Jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem, które ma podłoże genetyczne. Osoby mierzące się z tą przypadłością cierpią na częste zmiany na skórze, które pojawią się po kontakcie z określonymi substancjami. Przez upośledzony system obronny skóry, na ciele często występuje zapalenie skóry. Warto zaznaczyć, że problemy obserwuje się okresowo. Najczęściej osoby cierpiące na AZS  mają nawroty choroby podczas chłodniejszych miesięcy. Dermatolog to najlepsze rozwiązanie dla takich osób.

Pokrzywka alergiczna to pojawiające się na ciele charakterystyczne przebarwienia, które mogą wystąpić jednakowo po kontakcie skóry z alergenem, jak i po spożyciu go w posiłku. Z kolei alergiczny wyprysk kontaktowy występuje jedynie po styczności skóry z substancją wywołującą alergię.

Warto zaznaczyć, że są osoby mające uczulenie na promienie słoneczne. Reakcja skóry na słońce jest nieprzyjemna, dlatego warto go unikać.

Objawy alergii skórnych

Objawy alergii skórnych to prawdziwa zmora dla osób, które muszą się z nimi zmagać. Można wyróżnić między innymi:

  • świąd — swędzenie to bardzo częsta przypadłość. Zazwyczaj bardzo trudno jest je złagodzić.
  • zaczerwienienie skóry — w zależności od nasilenia alergii może wystąpić różny stopień nasilenia skóry.
  • pieczenie skóry — czasami pojawia się po nadmiernym podrażnieniu naskórka. Jednak często pojawia się natychmiast po kontakcie z alergenem.
  • szorstkość skóry — oraz często rogowacenie. Powszechne przy problemach z atopowym zapaleniem skóry.
  • pęcherze — pęcherze wypełnione płynem to zaawansowane stadium alergii, które bywa bardzo bolesne.

Metody leczenia alergii

Alergicy, którzy cierpią na problemy skórne, często szukają pomocy u specjalistów. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do dermatologa. Lekarz oceni zmiany występujące na ciele i przepisze preparaty, które pozwolą zminimalizować objawy. Najczęściej konieczne jest wykonanie testów alergicznych, które dokładnie zobrazują, z czym mierzy się pacjent.

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia alergii jest leczenie miejscowe. Najczęściej lekarz przepisuje różnego rodzaju maści do smarowania skóry, które pozwalają złagodzić wszystkie objawy alergii. Dużą zaletą jest fakt, że takie preparaty mają działanie znieczulające, dzięki czemu niwelują pieczenie oraz świąd. Istnieją specjalne preparaty dla osób, które mają mocne zmiany skórne. Nie wywołują one efektów niepożądanych i mogą być regularnie stosowane.

Osoby, u których występują obszerne zmiany skórne, powinny rozważyć przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. To tabletki, które hamują reakcję alergiczną i zupełnie niwelują wszelkie objawy, które wywołuje.

Leczenie alergii bywa trudne, ale jeszcze trudniejsze jest codzienne mierzenie się z problemami. Każdy, kto zaobserwuje u siebie problemy ze skórą, powinien udać się na wizytę do specjalisty, który pomoże w diagnostyce, a także dobierze odpowiednie leki.

Materiał promocyjny