Dwór Zieleniewskich to nie jest zwykła nieruchomość, ale zabytek, do którego trzebinianie są ogromnie przywiązani. Dlaczego?
Popadający w ruinę dwór był w l. 80 siedzibą Nadleśnictwa, sklepem meblowym. Niszczał. Z jednej strony mało kto wierzył, że da sią go uratować. Z drugiej - Trzebinia jako miasto przemysłowe bardzo chciała ocalić to urocze, zabytkowe miejsce. Te marzenia trzebinian stały się jednym z filarów programu wyborczego Komitetu Obywatelskiego w pierwszych wolnych wyborach samorządowych. Realizatorem tych marzeń stał się Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich w składzie: Zdzisław Godyń, Stefan Jurczyk, Stanisław Matyja, Jan Stryczek. Komitet zaczął działać w sprawie odbudowy w roku 1988.
Formalnie była to inwestycja gminna i prowadził ją GOKiS w Młoszowej. Komitetowi i GOKiS-owi nie zawsze było po drodze. Na przykład w sprawie angażowania wykonawców. Na początku wykonanie prac powierzono Spółdzielni Rewaloryzacji z Będzina, ale jej podziękowano, bo zdaniem Komitetu prace wykonywała drogo i opieszale. Spółdzielnia na łamach "Przełomu" tłumaczyła, że to inwestor spóźniał się z zapłatami, i że ma za mało pieniędzy, ale działaczy komitetu bardzo chwaliła za zaangażowanie.
Warto pamiętać, że w tamtych czasach to Młoszowa (dom kultury i pałac Florkiewiczów będący jeszcze wtedy w rękach Skarbu Państwa) była centrum kulturalnym gminy, bo w mieście nie było przyzwoitego ośrodka kultury. Dom Kultury Sokół przy Kościuszki, mający piękne tradycje, chylił się ku upadkowi. Odkurzany był raz lub dwa w roku, ale ze względu na jego stan wstyd było już zapraszać do niego artystów i widzów. Jego remont rozpoczął się dopiero w 2003 r.
Wróćmy jednak do Dworu.
Kiedy inwestycję przejęła libiąska firma Sprebud sprawy nieco ruszyły z miejsca. W 1992 r. dwie kondygnacje dworu pokrył dach, nad nim powstała trzecia, która pierwotnie miała być salą koncertową o wymiarach 20x30 m. Gdy zarys budynku był już widoczny, rozpoczęły się dyskusje nad jego przyszłymi funkcjami.
Trzeba pamiętać, że wszystkie dyskusje na temat tego obiektu były bardzo burzliwe, bo było w nie zaangażowanych wiele stron. Nie tylko społecznicy-odnowiciele, radni, urzędnicy, ale i załogi trzebińskich zakładów pracy, które się do dzieła renowacji dokładały dzięki staraniom Komitetu. Tematem żyło całe miasto. W 1992 r. trwała pełna emocji dyskusja, na co dwór przeznaczyć. Opcja sprzedać lub wydzierżawić została stanowczo odrzucona. Druga opcja mówiła o przekazania obiektu urzędowi na siedzibę biblioteki, kawiarni, sali wystawowej i kameralnej sali koncertowej, przedszkola. Trzecia przewidywała urządzenie w Dworze pałacu ślubów, z możliwością wykorzystywania jego pomieszczeń na konferencje, imprezy, pokoje gościnne. Wśród pracowników KWK Siersza (sporo pieniędzy dołożyli do renowacji) przeprowadzona została nawet ankieta. Większość z jej uczestników widziała w Dworze dom seniora, inni dom kultury i pałac ślubów. Zwyciężyła opcja trzecia, choć pałac ślubów znalazł się w Dworze dużo, dużo później, bo w roku 2008.
W 1992 roku oszacowano, że na dokończenie prac (głównie wewnątrz) potrzebne było jeszcze 20 mld st. złotych. Oprócz zbiorek społecznych, do inwestycji dołożył się wcześniej konserwator zabytków i gmina (1 mld st. zł). Społecznicy marzyli, aby dokończyć dzieła w ciągu półtora roku, więc postanowili zintensyfikować kwestowanie po zakładach pracy. Dworek został oddany do użytku w roku 1996.
Jeden z jego wielkich promotorów, były radny Franciszek Wołoch, zawsze powtarza, że Dwór Zieleniewskich to nasza perła. W czasach, gdy był samodzielną instytucją był kulturalną perłą na mapie kulturalnej gminy. Później jakby zabrakło Dworowi odrębnego gospodarza. Zaniedbany budynek trzeba znów odnowić.
Dzisiaj na sesji, radni zdecydują, czy Dwór - dar mieszkańców dla gminy - zostanie wyjęty ze struktur gminnej kultury (TCK) i przekazany w zarządcy wszystkich innych gminnych nieruchomości (MZN). Powód jest taki, że TCK sobie nie poradzi z planowanym remontem. Wielu osobom ten pomysł reorganizacyjny się nie podoba. Zobaczymy jak potraktują go radni.
Rozmowę z Franciszkiem Wołochem na temat Dworu przeczytacie w bieżącym wydaniu papierowym "Przełomu".
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Dziękuję za krótki rys przypominający najnowszej historii Dworu. Ja onegdaj na spotkaniu z przedstawicielami miasta z ust wiceburmistrza usłyszałem, iż gminie lepiej budować nowe obiekty jak ten planowany przy skrzyżowaniu, niż inwestować w utrzymanie starych, a ten Dworek to same problemy... Ja rozumiem, że taki Dworek to spore wyzwanie, ale z całym zapleczem w postaci parku jest to perełka w zasobach gminy, całkiem klimatyczne miejsce, ze swoją historią, herbatką u Zieleniewskich i innymi inicjatywami, warto o nią dbać teraz i w przyszłości. I osobiście wolałbym, by pieniądze, przeznaczone w budowę nowego "obiektu ze szkła", zainwestować w utrzymanie i poprawę infrastruktury takiego Dworu, który zapewne mógłby spełniać funkcje przewidziane w nowym obiekcie, dodatkowo wsparte "klimatem miejsca", ale to tylko moja prywatna opinia, jak widać władze miasta mają odmienną. Być może, wg tej filozofii, Trzebinia przyszłości będzie miastem z centrum wypełnionymi ruderami niegodnymi utrzymania (bo drogo), poprzeplatanymi pięknymi szklanymi budynkami (bo nowe, i tańsze w utrzymaniu).
0 0
rozpierd.... wszystko co cenne! JA Nawiedzony z ambony dam Wam NOWE WSZYSTKO! i w dupie mam to, że wystawiam się na krytykę i pośmiewisko. Wy płacicie - ja wydaję!!! Bez reszty. Nie po to jestem ciulmistrzem, żeby realizować Wasze potrzeby! Istnieję po to, by realizować własne wizje!! Radni morda w kubeł! A zresztą.. i tak nie wiecie o tylu przekrętach...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz