Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Zespół Krakowiaczek z Alwerni ma 20 lat. Rozpoczął świętowanie! (ZDJĘCIA)

21.01.2023 20:00 | 0 komentarzy | 1 690 odsłona | Grażyna Kaim

Niedzielny Koncert Noworoczny w Domu Ludowym w Grojcu rozpoczął obchody 20-lecia istnienia Krakowiaczka. Galowy koncert jubileuszowy zaplanowany jest na październik.

0
Zespół Krakowiaczek z Alwerni ma 20 lat. Rozpoczął świętowanie! (ZDJĘCIA)
Koncert Noworoczny Krakowiaczka inaugurujący jubileusz 20-lecia zespołu. FOT. Iwona Kuglin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek najmocniej związany jest z Grojcem. To tam ma swoje korzenie, choć aktualnie działa pod skrzydłami Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni.

Jest też mocno wspierany przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca, za co publicznie dziękowała jego działaczom Teresa Majewska - instruktorka, choreografka i przede wszystkim założycielka Krakowiaczka.

Zespół cały czas poszerza swój repertuar i doskonali umiejętności. Podczas niedzielnego Koncertu Noworocznego zaprezentowali się na scenie np. młodzi muzycy, doskonalący się w grze na skrzypcach. Z dumą Teresa Majewska przedstawiła też kapelę, której w końcu „dorobił się" Krakowiaczek.

Obecnie zespół ma w swoim repertuarze m.in. tańce i piosenki Krakowiaków Zachodnich, Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, Lubelszczyzny Górnego Śląska, Beskidu Żywieckiego i oczywiście tańce narodowe.

Podczas koncertu noworocznego pięknie przedstawił też folklor starej Warszawy.

Gościnnie wystąpił w Grojcu Zespół Tańców Świata Zdrojanie z Krzeszowic.