Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Czy ograniczyć tonaż i prędkość na drogach w Sierszy i Gaju na obszarze potencjalnych zapadlisk?

19.01.2023 16:30 | 4 komentarze | 3 344 odsłony | Alicja Molenda
Zarządca dróg powiatowych biegnących przez Trzebinię (Grunwaldzkiej i Jana Pawła II), został poproszony przez wojewodę o rozważenie wprowadzenia zmian w zasadach poruszania się pojazdów na tych ulicach.
4
Czy ograniczyć tonaż i prędkość na drogach w Sierszy i Gaju na obszarze potencjalnych zapadlisk?
Tak znakowane są obszary szkód górniczych przy drogach. Zdjęcie poglądowe Fot. TVP3 Wrocław
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to jeden z wniosków po ostatnim posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem ekspertów w Krakowie, zwołanego po wypowiedzi prof. Marka Cały dotyczącej rozważenia ewakuacji niektórych mieszkańców z zagrożonych zapadliskami domów. Ewakuacji na razie nie zarządzono. Są inne ruchy prewencyjne.

O sytuacji na osiedlowych drogach, zwłaszcza zwiazanej z kursowaniem ciężarówek, piszą czasem niektórzy mieszkańcy Sierszy na FB. Ludzie nie chcą dodatkowych drgań powodowanych przez ciężkie auta na osiedlowych drogach.

Obie "powiatówki" biegnące przez trzebińskie osiedla, Sierszę i Gaj, zarządzane przez PZD w Chrzanowie (Jana Pawła II i Grunwaldzka), prowadzą częściowo przez strefę zagrożoną zapadliskami. A zapadliska pojawiają się coraz częściej.

Jak poinformował "Przełom" dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie, Grzegorz Żuradzki, tonaż na tych ulicach nie jest obecnie ograniczony (mogą tu jeździć nawet zespoły pojazdowe do 55 t). Jeśli jednak potraktować te drogi jako dawno nie odnawiane, a tak jest, to do 40 t.

Kierowcy jednak pewnie o tym nie wiedzą.

Jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość, to jest to obszar zabudowany na całej długości. Wynosi więc ona do 50 km/h.

Dyrektor PZD zapewnia, że podczas objazdów jego pracownicy skrupulatnie przyglądają się odcinkom dróg na najbardziej zagrożonych odcinkach. G. Żuradzki rozważa badanie natężenia ruchu, choć czas, jak twierdzi, jest na takie czynności nie najlepszy (ferie).

Szykowane są tabliczki ostrzegające kierowców o szkodach górniczych. Innych decyzji PZD na razie nie podjął.