Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ukraińscy uchodźcy od marca zapłacą za mieszkanie i wyżywienie

23.01.2023 10:56 | 3 komentarze | 5 749 odsłon | Alicja Molenda
Od 1 marca uchodźcy z Ukrainy będą ponosić część kosztów pobytu w miejscach zbiorowego zakwaterowania w Polsce. Nie wszyscy.
3
Ukraińscy uchodźcy od marca zapłacą za mieszkanie i wyżywienie
Wkrótce minie rok od wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 24 lutego 2022 r., czyli od dnia inwazji Rosji, polskie granice przekroczyło 9,338 mln obywateli Ukrainy. Do kraju wróło z powrotem 7,495 mln Ukraińców. Spora grupa uchodźców pojechała do innych krajów Europy. W Polsce pozostało ponad milion osób uciekających przed wojną. Niektórzy chcieliby tu zostać na zawsze.

Nie jest łatwo

W okresie blisko roku, część obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed woją, podjęło pracę, poznało język. Nie wszystkim jednak asymilacja społeczna i asymilacja na rynku pracy się udała. Z różnych powodów. Trzeba pamiętać, że to w dużej mierze kobiety z dziećmi wymagającymi opieki, seniorzy.

Kwalifikacje uchodźców, często wysokie (ponad połowa z dorosłych ma wyższe wykształcenie), nie zawsze są do wykorzystania przez polskich pracodawców z uwagi na niekompatybilne systemy prawne, albo wciąż niewystarczającą znajomość języka w mowie i piśmie.

Wszystkie te aspekty funkcjonowania w nowym środowisku są na pewno znane polskim byłym i obecnym emigrantom. Nie jest łatwo.  Tymczasem

Trzeba płacić

Zgodnie z zapisami znowelizowanej specustawy od marca tego roku obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, będą pokrywać 50 proc. kosztów pomocy związanej z zakwaterowaniem i wyżywieniem, ale nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Natomiast osoby mieszkające w Polsce powyżej 180 dni będą od maja br. pokrywać 75 proc. kosztów, jednak nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

Znowelizowane przepisy wprowadzają też uzależnienie możliwości korzystania ze zbiorowego zakwaterowania od posiadania numeru PESEL (w okresie dłuższym niż 120 dni od przybycia do Polski).

Z obowiązku dopłacania do kosztów wyżywienia i pobytu będą zwolnione osoby, które nie są w stanie podjąć pracy np. ze względu na niepełnosprawność, wiek emerytalny, trudną sytuację życiową, ciążę czy konieczność sprawowania opieki nad dziećmi.

Pomoc uchodźcom z budżetu państwa polskiego sięga ok. 3 mld euro.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak i komu pomagają Niemcy?

Z danych oecd-ilibrary.org wynika, że w Niemczech zarejestrowanych jest tam ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy (dane za AZR - Centralny Rejestr Cudzoziemców). Po uwzględnieniu liczby osób zapisanych w Federalnej Agencji Pracy oraz dzieci w szkołach i przedszkolach, w RFN przebywa jednak mniej - tj. ok. 809 tys. - uchodźców wojennych, z czego ok. 200 tys. dzieci uczęszcza do szkół (wraz z tymi chodzącymi do przedszkoli i żłobków jest ich łącznie 357 tys.), a 452 tys. osób zarejestrowało się w Federalnej Agencji Pracy. Uchodźcy ukraińscy stanowią łącznie ok. 1% populacji Niemiec.

• Największa część pomocy Niemiec dla Ukrainy (56% z 12,5 mld euro) została przeznaczona na wsparcie uchodźców wewnątrz RFN. Rząd wlicza w to 5 mld euro z budżetu Ministerstwa Finansów na dopłaty dla samorządów opiekujących się przybyłymi z Ukrainy w 2022 i 2023 r. i 2 mld euro zarezerwowane na świadczenia socjalne dla uchodźców.