Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Niepewna przyszłość klubów z gminy Libiąż. Mniej pieniędzy na sport

14.01.2023 17:00 | 3 komentarze | 4 464 odsłony | Michał Koryczan

Gmina Libiąż przeznaczyła w tym roku na sport znacznie mniej pieniędzy niż ostatnio. Jeśli nie zwiększy dotacyjnej puli, to lokalne kluby staną przed koniecznością radykalnego ograniczenia działalności.

3
Niepewna przyszłość klubów z gminy Libiąż. Mniej pieniędzy na sport
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku organizacje sportowe działające w libiąskiej gminie otrzymały na funkcjonowanie łącznie 444 tys. zł z dotacji samorządowej.

W tym roku gmina zabezpieczyła w puli znacznie mniej pieniędzy, bo 260 tys. zł, ogłaszając dwa konkursy. Pierwszy na utrzymanie obiektów sportowych (w puli jest 100 tys. zł) i drugi na organizację i finansowanie pozalekcyjnych zajęć sportowych służących zapobieganiu powstawania problemów alkoholowych i narkomanii dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Libiąż (łącznie 160 tys. zł).

- Z tego wynika, że w przypadku drugiego konkursu pieniądze mogą być wydane tylko na młodzież do lat 18. Skąd więc wziąć fundusze na drużynę seniorów, na wynagrodzenie trenerów, zakup sprzętu sportowego? Co z opłatami za sędziów i transportem na mecze? W ten sposób działalność klubu będzie sparaliżowana - zastanawia się Zdzisław Bębenek, prezes LKS Żarki.

- Podstawą klubu piłkarskiego jest zespół seniorski, będący wizytówką przyciągającą młodych zawodników. Nie wyobrażam sobie, żeby złotówki nie dała na seniorów - dodaje Stanisław Rybak, prezes Nadwiślanina Gromiec.

Zastępca burmistrza Libiąża Hubert Szumniak tłumaczy, że kwestia wykorzystania tej dotacji analizowana była pod kątem prawnym.

- Z odpowiedzi radcy prawnego wynika, możemy wesprzeć drużyny seniorskie, ponieważ występuje w nich także młodzież. Furtka jest więc otwarta - mówi Hubert Szumniak.

Nie zmienia to faktu, że łączna pula dotacji na sport jest znacznie mniejsza niż przed rokiem, a działacze zwracają uwagę ma stale rosnące koszty funkcjonowania.

- Sytuacja finansowa naszej gminy jest bardzo trudna. Miałem spotkanie z działaczami klubów sportowych. Przedstawiałem im, jak sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda. Liczymy, że sytuacja finansowa poprawi się na tyle, że będziemy mogli w ciągu rok zwiększyć pulę na sport i ogłosić dodatkowy konkurs - mówi Hubert Szumniak.

To jednak nie do końca uspokaja działaczy, którzy ze niepewnością patrzą w najbliższą przyszłość klubów. Jeśli nie będzie większego wsparcia finansowego ze strony samorządu konieczne może się okazać ograniczenie działalności z wycofaniem drużyn z rozgrywek włącznie.


Czytaj również

Bezkompromisowa Wisła zagra pięć sparingów

Pijany kierowca zaatakował policjantów

Kto może dostać tytuł „Zasłużony dla gminy Babice"

9 drużyn powalczy w Trzebińskiej Lidze Siatkówki

Nagrody dla ludzi sportu. Można już składać wnioski

Zamkną drogę w Chrzanowie, autobusy pojadą objazdem