Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Zawory kulowe - zasada działania, montaż i zastosowanie

12.01.2023 14:11 | 0 komentarzy | 2 291 odsłony | red

Materiał promocyjny

Nie ma domu bez odpowiednio skonstruowanej instalacji wodnej. Jednym z ważniejszych elementów, które się na nią składają, jest zawór kulowy. Poznajmy jego zasadę działanie, montaż i zastosowanie!
0
Zawory kulowe - zasada działania, montaż i zastosowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Montaż kulowy - sprawdza się w wielu miejscach

Ciężko sobie wyobrazić instalację wodną bez zaworu kulowego, który stanowi zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania pozwalające odciąć dopływ wody lub gazu. Nieprzypadkowo stosowane są powszechnie, nie tylko w instalacjach domowych, ale i różnych gałęziach rynku, jak przemysł czy transport. Tym bardziej że dostępne są ich różne typy: zawór kulowy kołnierzowy, zawór kulowy gniazdowy, zawór kulowy wysokociśnieniowy czy zawór kulowy z kurkiem spustowym.

Jak działa zawór kulowy?

Zawór kulowy zbudowany jest z kilku elementów: gniazda wyposażonego w kulę, dźwigni ręcznej, wałka zwrotnego i oczywiście w korpus. W kuli znajduje się otwór, dzięki czemu może przechodzić przez niego woda, gdy zawór jest otwarty. Ten mechanizm działa analogicznie w drugą stronę, czyli jak go zamkniemy, to kula zakryje gniazdo, a przepływ wody zostanie zatrzymany. Dzięki tej konstrukcji nie ma ryzyka częściowego rozszczelnienia, co zapobiega wyciekom wody.

Zastosowanie zaworów kulowych

Zawory kulowe są bardzo często stosowane w różnych miejscach, gdyż zapewniają możliwość szybkiego odcięcia i przywrócenia przepływu wody. Najczęściej używa się ich w domowych instalacjach, gdzie odpowiadają za doprowadzenie zimnej i ciepłej wody, niemniej można je także stosować jako uzupełnienie centralnego ogrzewania lub instalacji gazowej. Jak już wspomnieliśmy, ich uniwersalność sprawia, że są chętnie wykorzystywane w przeróżnych branżach, między innymi transportowa, budowlana, gazownicza, magazynowa itp.

Montaż zaworu kulowego - o czym pamiętać?

Montaż zaworów kulowych jest taki sam dla wszystkich modeli zaworów, jedyne różnice, jakie występują dotyczą rodzaju połączania zaworu - gwint, spawane lub kołnierzowe. Niezbędne są materiały uszczelniające połączenia jak taśma PTFE, nici czy klej do gwintów. Obowiązkowo trzeba też zaopatrzyć się w narzędzia, najlepiej klucz z niezaciskającymi się szczękami.

Wiemy już to, co najważniejsze na temat zaworów kulowych. Jeśli chcemy kupić niezawodne, zapraszamy pod adres www.zawory.com.pl/zawory-kulowe-kolnierzowe,z,21.html.

Materiał promocyjny