Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Taka będzie fontanna na Rynku w Chrzanowie

23.12.2022 15:00 | 3 komentarze | 7 948 odsłon | Łukasz Dulowski
1 milion 100 tys. zł zostało zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie gminy na II etap remontu chrzanowskiego Rynku. Przetarg pokaże, czy ta kwota wystarczy.
3
Taka będzie fontanna na Rynku w Chrzanowie
Wizualizacja nowej fontanny na Rynku w Chrzanowie. MATERIAŁ UM CHRZANÓW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Burmistrz Robert Maciaszek mówi, że nowa „fontanna będzie płaska".

- Nie będzie żadnych rzeczek. Nastąpi likwidacja cieku wodnego przecinającego Rynek. Woda z fontanny będzie tryskać do góry. Wieczorem będzie fajnie oświetlona. Znaleźliśmy miejsca na dwa nowe drzewa przy fontannie. To będzie finał zazielenienia chrzanowskiego Rynku. Na więcej konserwator zabytków na pewno się nie zgodzi - przypuszcza burmistrz Maciaszek.

Plan jest taki, żeby w 2023 r. rozpocząć i zakończyć modernizację Rynku.

I etap remontu Rynku zakończył się w maju tego roku. Od strony poczty zostało posadzonych pięć dodatkowych platanów o kulistym kształcie. Są szczepione, więc będą rosły bardzo wolno. Ponadto nasadzono m.in. róże okrywowe w trzech odmianach, bodziszek (kwiaty trwałe i łatwe w pielęgnacji), bratki. W grę wchodzi też szałwia, begonia i starzec (półkrzew wysoki na 30-80 cm). Jesienią zostaną wsadzone cebulki tulipanów, aby mogły zakwitnąć na wiosnę. Nawadnianie ma się automatycznie włączać i wyłączać w zależności od pory suchej lub deszczowej.

Jeśli chodzi o małą architekturę, to przybyło trochę ławek i stolików. Pojawiły się stojaki na rowery. Mają być również plansze historyczne i tablica multimedialna.

1.253.758
złotych kosztował I etap remontu Rynku w Chrzanowie wraz z aneksami do umowy, w tym nasadzenia roślin i ich pielęgnacja do października 2022 r. - poinformowała wiceburmistrz Jolanta Zubik. Po przetargu była kwota 1 mln 52 tys. zł.