Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Jest tak dużo chętnych na sportowe zajęcia dodatkowe, że w Chrzanowie brakuje miejsca

24.12.2022 13:00 | 3 komentarze | 2 590 odsłony | Natalia Feluś

Sale gimnastyczne i hale sportowe w powiecie chrzanowskim są oblegane. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach sportowych. Jest tak wielu chętnych, że brakuje zaplecza.

3
Jest tak dużo chętnych na sportowe zajęcia dodatkowe, że w Chrzanowie brakuje miejsca
Hala sportowa przy ZST-U w Trzebini. Fot. Maciej Gądek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzice z Chrzanowa skarżą się, że muszą wozić dzieci na sportowe zajęcia dodatkowe do Trzebini lub Libiąża. Część klubów sportowych, studiów tanecznych czy innych stowarzyszeń oferujących dzieciom zajęcia dodatkowe z siedzibami w Chrzanowie treningi organizuje poza miastem. Z czego to wynika?

Cena

Jakub Zieliński, prezes Zarządu Obiektów Powiatowych, przyznaje, że kluby takie jak: MKS Fablok Chrzanów, AP21, AP Champions, szkoły tańca i karate wynajmują hale sportowe m.in. w Trzebini przy ZSTU i w Libiążu przy tamtejszym Zespole Szkół.

Sprawdziliśmy, czy powodem jest cena wynajmu niższa niż ta obowiązująca w obiektach sportowych pod zarządem gminy Chrzanów. Jednak koszty wynajmu są podobne, niektóre wręcz takie same.

Dlaczego tak wiele dzieci jest chętnych na zajęcia dodatkowe np. z piłki nożnej, akrobacji, tańców, koszykówki? Czy szkoły nie prowadzą już tzw. SKS-ów?

Wiceburmistrz Chrzanowa Jolanta Zubik mówi, że wszystkie szkoły podstawowe w gminie Chrzanów realizują dodatkowe, bezpłatne zajęcia sportowe w swoich obiektach. Każda ze szkół w wymiarze od 1 do 3 jednostek treningowych (1 jednostka to 1,5h) tygodniowo zapewnia uczniom czas na dodatkowe, pozalekcyjne ćwiczenia. W podstawówkach odbywa się każdego tygodnia 17. zajęć prowadzonych przez Szkolne Kluby Sportowe.

Dostępność

Jak zaznacza wiceburmistrz, pierwszeństwo w dostępie do sal mają właśnie szkoły, później np. w SP10 w Chrzanowie są realizowane bezpłatne zajęcia oświatowe organizowane przez Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Sportowy, a dopiero na końcu - jeśli jest jeszcze czas danego dnia - z sal gimnastycznych mogą korzystać prywatne kluby i firmy.

Okazało się jednak, że nie całe szkolne zaplecze sportowe w gminie Chrzanów może być w pełni wykorzystywane. Głównie z powodu stanu technicznego niektórych sal gimnastycznych lub ich niewielkich wymiarów. Brakuje pełnowymiarowych boisk. Dlatego część klubów przenosi się do sąsiednich miejscowości.

MKS Fablok Chrzanów większość zajęć ma Chrzanowie, ale jego pracownicy przyznają, że nie jest łatwo znaleźć dogodne miejsce. Obecnie w klubie trenuje 8 grup, w tym 6 grup dzieci od kilkulatków do dzieci w 12-13 roku życia. Klub wynajmuje sale w SP8 i SP3 w Chrzanowie, halę sportową w Chrzanowie i tę przy I LO, a także główną halę sportową w Libiążu.

***

Ceny wynajmu sal gimnastycznych i hal sportowych oraz informacje kto korzysta z hali sportowej w Chrzanowie zarządzanej przez MOKSiR znajdują się w bieżącym wydaniu tygodnika "Przełom", do kupienia TUTAJ.