Rodzaje magnesów oraz ich zastosowanie w zależności od przeznaczenia - przelom.pl
Zamknij

Rodzaje magnesów oraz ich zastosowanie w zależności od przeznaczenia

13:03, 02.12.2022 red
Skomentuj

Magnesy są powszechnie spotykane w różnych dziedzinach przemysłu. Większość z nas na różne sposoby korzysta z nich również w swoim życiu codziennym. Zwykle nie zastanawiamy się jednak nad tym, w jaki sposób one działają i czym tak naprawdę są. W rzeczywistości magnesy występują w różnych typach, które mają odmienną charakterystykę i zastosowania.

Czym jest magnes i jakie ma zastosowania?

Magnes jest każdym przedmiotem lub urządzeniem, które posiada zdolność do wytwarzania pola magnetycznego. W takim polu na ładunki elektryczne działają siły magnetyczne, co w praktyce objawia się przyciąganiem lub zmianą kierunku ruchu przedmiotów wykonanych z konkretnych materiałów.

Magnes przyciąga do siebie inne metale. Dwa magnesy mogą się przyciągać lub odpychać, w zależności od tego, którymi biegunami skierujemy je do siebie. Zwykle magnesy są wykonywane z określonych stopów metali, które wykazują najlepsze właściwości w tej kwestii.

Magnesy mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Dziś znajdziemy je m.in. w wielu sprzętach codziennego użytku, takich jak urządzenia RTV i AGD. Są niezbędne także w motoryzacji. Działanie magnesów może być wykorzystywane również w medycynie.

Podstawowe rodzaje magnesów

Istnieją różne rodzaje magnesów, które można grupować według odmiennych kryteriów. Do dwóch najważniejszych z nich należą m.in. magnesy tradycyjne. Są to przedmioty wykonywane ze specjalnie dobranych materiałów, wykazujących właściwości elektromagnetyczne. Najczęściej spotykane są tu na przykład magnesy neodymowe płytkowe.

Kolejnym rodzajem są elektromagnesy. Działają one tak samo jak te tradycyjne, ale w tym przypadku do generowania pola elektromagnetycznego wykorzystywany jest prąd. Są one częściej wykorzystywane w różnych urządzeniach elektrycznych oraz silnikach. Ich zaletą jest to, że właściwości magnetyczne można u nich wyłączać lub włączać według potrzeb.

Rodzaje magnesów neodymowych

Wspomniane już magnesy neodymowe to najczęściej spotykane rodzaje magnesów. Są one bardzo wszechstronne, a przy okazji uniwersalne - sprawdzają się w różnych zadaniach. Istnieje również kilka ich typów.

Pierwszy z nich to magnesy neodymowe walcowe. Odznaczają się niewielkimi rozmiarami i kształtem który sprawia, że można korzystać z nich w wielu przedmiotach codziennego użytku.

Magnesy neodymowe płytkowe posiadają z kolei inny, bardziej spłaszczony kształt, który pozwala na wykorzystywanie ich w innych miejscach. Dobrze sprawdzają się m.in. jako elementy zamków w drzwiach czy zamknięcia lodówek. Wykorzystywane są też we wszelkiego rodzaju zatrzaskach, na przykład w portfelach i damskich torebkach.

Podobne zastosowania mają magnesy neodymowe pierścieniowe. Różnią się one głównie kształtem. Dzięki pierścieniowej formie mogą one służyć jako elementy zapięć i zatrzasków.

Zaletą magnesów neodymowych jest również ich siła. Jak wskazuje nazwa, są one wykonywane głównie z neodymu - pierwiastka chemicznego z dodatkiem żelaza i boru. Ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcji i wiele różnych zastosowań są one aktualnie dominującym rodzajem magnesów stosowanych w przemyśle.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

0%