Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

45 uczniów ze szkół powiatu chrzanowskiego rywalizowało w konkursie historycznym w I LO w Chrzanowie (ZDJĘCIA)

25.11.2022 16:00 | 0 komentarzy | 3 945 odsłony | Natalia Feluś

45 uczniów z 11 szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmierzyło się dziś w konkursie historycznym "Symbole narodowe". Przez 40 minut pisali test ułożony przez historyka z I LO w Chrzanowie - Marka Śliwę.

0
45 uczniów ze szkół powiatu chrzanowskiego rywalizowało w konkursie historycznym w I LO w Chrzanowie (ZDJĘCIA)
Nagrodzeni uczniowie. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatora, czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Staszica w Chrzanowie, cieszyła frekwencja, bo jak to wyraził nauczyciel Marek Śliwa "zainteresowanie konkursem historycznym w obecnych czasach nie jest oczywiste". Podziękował uczniom za trud włożony w naukę, a nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych.

Symbole narodowe

Test składał się z pytań otwartych i zamkniętych. Był zróżnicowany pod kątem trudności biorąc pod uwagę podział na szkoły podstawowe i średnie, a także sam zakres pytań w dwóch kategoriach.

- Rywalizacja była zacięta, o zajęciu poszczególnych miejsc nie raz decydował punkt lub pół punktu - podkreśla historyk.

Pytania

Jak relacjonuje nauczyciel, pytania padały od tych najłatwiejszych: kto jest autorem Mazurka Dąbrowskiego oraz o barwy narodowe, jak i tych trudniejszych, czyli np. o rezydencje królewskie. Zakres obejmował historię Polski od pierwszej koronacji.

- To właśnie pytanie o twierdze przysporzyło mi najwięcej trudności - dzieli się wrażeniami Elżbieta Kumanek z II LO w Chrzanowie, która zajęła czwarte miejsce w konkursie. - Dobrze z kolei czuję się w tematyce koronacji królów, insygniów królewskich itp. - dodaje uczennica, która w tym roku szkolnym będzie zdawać maturę rozszerzoną z historii.

Prace oceniali nauczyciele: Piotr Tobolski i Paweł Obstarczyk z I LO w Chrzanowie, Ewelina Furmanik z II LO w Chrzanowie i Bogdan Siemek z ZSE-CH w Trzebini.

Szkoły uczestniczące w konkursie dostały symbole narodowe: flagi, flagietki, przypinki i śpiewniki. Projekt "Polska to My" jest realizowany w ramach zadania publicznego województwa małopolskiego programu "Kocham Polskę".

Nagrodzeni

Kategoria szkół podstawowych: Julia Dzidek z SP w Jankowicach, Adam Bartoszczuk z SP8 w Chrzanowie, Ada Barcik z SP8 w Chrzanowie, Maciej Głownia z SPJankowice i Adrian Chrząścik z SP10 w Chrzanowie.

Kategoria szkół średnich: Wojciech Szkółka z LO KSW Libiąż, Stanisław Mackiewicz z LO KSW Libiąż, Katarzyna Brzózka z I LO w Chrzanowie, Wiktor Stępowski z ZSE-CH w Trzebini, Elżbieta Kumanek z II LO w Chrzanowie.