Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

TRZEBINIA. IPN zbada sprawę zapomnianego miejsca egzekucji

27.09.2010 18:26 | 0 komentarzy | 3 526 odsłony | red
Po naszej publikacji prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie postanowił zbadać sprawę zapomnianego miejsca egzekucji z 1939 r. pod trzebińskim wiaduktem.
0
TRZEBINIA. IPN zbada sprawę zapomnianego miejsca egzekucji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po naszej publikacji prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie postanowił zbadać sprawę zapomnianego miejsca egzekucji z 1939 r. pod trzebińskim wiaduktem.

O sprawie pisaliśmy w wydaniu “Przełomu” z 15 września, powołując się na wspomnienia żyjących jeszcze osób. Jak była dokładna liczba ofiar z początków września 1939 r. nie do końca wiadomo. Nie wiadomo też, czy wszystkie szczątki stamtąd ekshumowano.
W ubiegłym tygodniu więźniowie trzebińskiego Zakładu Karnego karczując w rejonie tego miejsca krzaki, znaleźli kości. Czy należą do ludzi?

CZYTAJ TAKŻE

Czy znalezione kości to ludzkie szczątki?

Sprawą zajął się prokurator.

Niezależnie od niego zainteresował się nią Instytut Pamięci Narodowej. 
" Tutejsza komisja podjęła decyzję o przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, mającego na celu ustalenie, czy w związku z przywołanymi okolicznościami zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia zbrodni nazistowskiej, będącej zbrodnią przeciwko ludzkości" - napisał w piśmie do redakcji "Przełomu" prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie Ireneusz Kunert.
(e)