Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Badania były (200), ale się szybko zbyły

03.11.2022 14:51 | 0 komentarzy | 4 383 odsłony | Alicja Molenda
W chrzanowskim szpitalu w jeden dzień wyczerpała się pula badań profilaktycznych w ramach nowoczesnej diagnostyki jelita grubego.
0
Badania były (200), ale się szybko zbyły
Jelito grube. Fot. Wikipedia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2 listopada laboratorium w szpitalu w Chrzanowie rozpoczęło i zakończyło zapisy na bezpłatne, bezinwazyjne i bezbolesne badanie. Było tylko 200 miejsc, więc udało się tylko tym, którzy przyszli się zapisać osobiście lub zadzwonili jako pierwsi.

Szpitalne laboratorium mogłoby takich badań profilaktycznych wykonać bardzo wiele, ale NFZ musi za nie zapłacić. W realizownym programie było ich zdecydowanie za mało. Być może więc dyrekcji szpitala uda się pozyskać kolejną pulę, o czym poinformujemy.

Profilaktyka stała się popularna, z czego trzeba się cieszyć. Duze zainteresowanie jest pewnie zasługą skrócenia drogi do diagnostyki, bo na takie badanie nie trzeba skierowania od lekarza. Szkoda tylko, że dostępność jest na razie mocno ograniczona. Ale liczymy na więcej.

Na czym polega takie badanie?

Do niedawna diagnostyka dotycząca wykrywania raka jelita grubego była możliwa jedynie przez wykonanie kolonoskopii. Nie wszyscy chcieli się jej poddać. Dzięki testom przesiewowym o niskiej inwazyjności, a jednocześnie wysokiej czułości, mozna oznaczać markery M2-PK w kale.

Pacjent przynosi jego próbkę, przy czym nie musi się specjalnie przygotowywać do badania jeśli chodzi np. o dietę.

Test kałowy Tumor jest nieuciążliwy dla pacjenta, a obecność markera M2-PK może świadczyć nie tylko o nowotworze, ale również o obecności polipów czy stanów zapalnych.

Dopiero, gdy wyjdzie pozytywnie, pacjent kierowany jest na kolonoskopię.