Nie masz konta? Zarejestruj się

Karniowice

Kurhan w Karniowicach. Jedyny taki obiekt w Europie (WIDEO, ZDJĘCIA)

01.11.2022 19:00 | 3 komentarze | 10 785 odsłon | Michał Koryczan

Chociaż ten unikatowy obiekt stoi na ziemi chrzanowskiej już od blisko 20 lat, dla wielu wciąż pozostaje nieodkryty. Zobaczcie, jak wygląda w środku.

3
Kurhan w Karniowicach. Jedyny taki obiekt w Europie (WIDEO, ZDJĘCIA)
Kurhan w Karniowicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Kurhan stoi przy Spacerowej, będącej granicą Dulowej i Karniowic, naprzeciwko cmentarza komunalnego. To unikat na skalę europejską, a pewnie i światową.

Pomysłodawcą jego budowy był długoletni proboszcz miejscowej parafii - ks. Stanisław Fijałek.

- To będzie miejsce wiecznego spoczynku dla wszystkich. Wierzących i niewierzących. Taka baza miłości. Jeśli w ogóle jest ekumenizm, to on w nim właśnie będzie - tak o kurhanie karniowickim mówił ks. Stanisław Fijałek.

Kurhan łączy w sobie m.in. myśl konstrukcyjną egipskich piramid, katakumb rzymskich, kaplic książęcych i królewskich, z tradycją słowiańskiego grzebania zmarłych. Jego budowa trwała od 1999 do 2003 r.

Kosztował około miliona złotych. Powstał dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, pracowitości i ofiarności mieszkańców parafii, których ks. Fijałek potrafił skutecznie zmobilizować do działania.

Zmarły 5 marca 2010 r. ks. Stanisław Fijałek w swoim testamencie, spisanym w 2006 r., życzył sobie, by pochowano go w kurhanie.

Kardynał Stanisław Dziwisz zdecydował jednak, że ks. Fijałek zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym w Dulowej.

Decyzja ta wywołała zdziwienie i protesty sporej części parafian. Dopiero w maju 2010 r. kuria krakowska wydała zgodę na ekshumację zwłok ks. Fijałka. Urna z jego prochami, zgodnie z jego wolą, trafiła do karniowickiego kurhanu.

Obecnie spoczywa w nim ponad 50 zmarłych (pierwszy pochówek miał miejsce w 2006 r.). Niektórzy pochowani zostali tam tuż po śmierci. Inni zostali przeniesieni z tradycyjnych cmentarzy. W kryptach jest miejsce na blisko pięć tysięcy urn.

Wewnątrz kurhanu znajduje się też kaplica. Odbywają się tam nabożeństwa żałobne. W trzecią niedzielę miesiąca (o godz. 14) odprawiana jest tam niedzielna msza. W środku obiektu może się pomieścić ponad tysiąc osób.

Kurhan otwarty jest w każdą niedzielę i święta. W okresie od 1 października do końca marca, od godz. 13 do 15. Z kolei od 1 kwietnia do 30 września - od 15 do 18.


Czytaj również

Policyjny pościg za kierowcą we Wszystkich Świętych zakończył się w lesie

Wszystkich Świętych. Kierowcy posłuchali apeli, choć trafiły się „czarne owce"

Kto zdobył najwięcej goli w chrzanowskiej A-klasie piłkarskiej

Zmarli w mijającym roku. Kalendarz pełen smutnych dat

Od 1 listopada skansen w Wygiełzowie jest otwarty krócej

4,8 mln zł na obiekty sportowe w powiecie chrzanowskim i gminie Krzeszowice