Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zmarli w mijającym roku. Kalendarz pełen smutnych dat

01.11.2022 11:00 | 1 komentarz | 10 745 odsłon | Michał Koryczan

W ostatnich dwunastu miesiącach zmarło wiele znanych osób, które zasłużyły się dla lokalnej społeczności. Przypominamy niektóre z nich.

1
Zmarli w mijającym roku. Kalendarz pełen smutnych dat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Pod koniec października ubiegłego roku zmarł Bogusław Mąsior, jeden z najbardziej znanych polityków z ziemi chrzanowskiej. Senator RP III i V kadencji, radny powiatu chrzanowskiego oraz radny sejmiku województwa małopolskiego.

W listopadzie 2021 r. pożegnaliśmy pochodzącego z Trzebini Jana Jarczyka, internowanego w stanie wojennym. Jego wielką pasją było śpiewanie. Prezesował chrzanowskiemu chórowi „Żaby".

Również w listopadzie odszedł Wojciech Dadak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pochodzący z Trzebini, ze znanej rodziny nauczycielskiej,

W styczniu zmarł Marek Kanik. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie jako naczelnik wydziału architektury i urbanistyki.

W kwietniu odszedł Andrzej Szostek, jeden z ostatnich świadków historii, walczących o niepodległą Polskę. Był prezesem Koła Libiąż Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Także w kwietniu pożegnaliśmy Wojciecha Salę. Był współzałożycielem i członkiem Zarządu Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Chrzanowie. Jako burmistrz w latach 1990 - 1991 zorganizował pracę odrodzonego samorządu na nowych zasadach.

W czerwcu zmarł Henryk Sawka. Z zawodu pilot, przez 20 lat latał na samolotach MIG-21. W latach 1989-2004 był dyrektorem przedstawicielstwa PLL LOT w Katowicach. Przewodniczył chrzanowskiemu SLD.

W lipcu odszedł Jan Stryczek, współzałożyciel oraz wieloletni prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR. Był jednym z inicjatorów odbudowy Dworu Zieleniewskich i współtwórcą Muzeum Regionalnego w Trzebini.

Pod koniec lipca zmarł Andrzej Dańków, działacz społeczny i polityczny, przedsiębiorca i były nauczyciel. Od 2009 r. był prezesem Zarządu Powiatowego LOK w Chrzanowie oraz członkiem prezydium Zarządu Wojewódzkiego LOK.

W sierpniu pożegnaliśmy siostrę Helenę Potok ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Vincentego a Paulo w Tenczynku.

We wrześniu odszedł ksiądz kanonik Eugeniusz Najbor, emerytowany proboszcz parafii św. Stanisława BM w Żarkach.

O nich i innych zmarłych w ostatnich dwunastu miesiącach przeczytacie w najnowszym, 44. numerze „Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Czytaj również

Od 1 listopada skansen w Wygiełzowie jest otwarty krócej

4,8 mln zł na obiekty sportowe w powiecie chrzanowskim i gminie Krzeszowice

Darmowe przejazdy autobusem i linie specjalne we Wszystkich Świętych

Piłkarska niedziela. Zjednoczeni nie dali rady Trzebini. MKS podniósł się po ciosie

Piłkarska sobota. Wygrane Chełmka i Gromca, porażka Fabloku z Górnikiem

4 gole i 3 czerwone kartki w meczu Wolanki Wola Filipowska z Koroną Mętków (WIDEO, ZDJĘCIA)