Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zamiast kolonoskopii – akcja bezpłatnych badań w szpitalu

29.10.2022 15:00 | 3 komentarze | 9 719 odsłon | Ewa Solak
Od 2 listopada laboratorium w szpitalu uruchamia program nowoczesnej diagnostyki jelita grubego. Badanie będzie bezinwazyjne i bezbolesne.
3
Zamiast kolonoskopii – akcja bezpłatnych badań w szpitalu
Chrzanowski szpital uruchamia program nowoczesnej diagnostyki jelita grubego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do niedawna diagnostyka dotycząca wykrywania raka jelita grubego była możliwa jedynie przez wykonanie kolonoskopii. Nie wszyscy chcieli się jej poddać. Szpital zdecydował wprowadzić testy przesiewowe o niskiej inwazyjności, a jednocześnie wysokiej czułości. Będzie oznaczać markery M2-PK w kale.

Pacjent będzie więc tylko przynosił jego próbkę, przy czym nie musi się specjalnie przygotowywać do badania jeśli chodzi np. o dietę. Test kałowy Tumor jest nieuciążliwy dla pacjenta, a obecność markera M2-PK może świadczyć nie tylko o nowotworze, ale również o obecności polipów czy stanów zapalnych.

Dopiero, gdy wyjdzie pozytywnie, pacjent będzie kierowany na kolonoskopię. Dzięki nowym możliwościom diagnostycznym pacjenci w wielu wypadkach nie będą musieli jeździć na badania do większych ośrodków w Małopolsce czy na Śląsku.

Szczegółowe informacje i rejestracja na badania odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 17.00 pod numerem tel. 32 624 74 48