Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Niedzielny reportażyk z osiedla Gaj w Trzebini

23.10.2022 20:35 | 8 komentarzy | 9 624 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Świeżutka elewacja budynku przy Jana Pawła II przyciąga wzrok. Architektoniczna nowość na uśpionym, ale bardzo medialnym osiedlu, trochę odwraca uwagę od tematu zapadlisk na tutejszym cmentarzu.
8
Niedzielny reportażyk z osiedla Gaj w Trzebini
Trzebinia. Blok komunalny na os. Gaj prawie gotowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielne popołudnie na trzebińskim os. Gaj nie widać spacerowiczów, choć dzień jest wyjątkowo pogodny. Puste są chodniki, ale i miasteczko drogowe, choć brama do niego szeroko otwarta, a światła na skrzyżowaniach miasteczka jak najbardziej świecą. Na sąsiednim placu zabaw - dwoje dzieci z mamą.

Gaj to osiedle zielone, zadbane, ale jakby opustoszałe. Najstarsze bloki są z lat 50. ub. wieku. Pod blokami parkuje sporo samochodów, a więc życie się tu jak najbardziej toczy. Tyle, że w mieszkaniach. Należą głównie do emerytów górniczych lub ich dzieci. Ale pokoleniowa zmiana sprawia, że trafiają coraz częściej w "obce" ręce.

Nowy blok, nowe życie

Wzrok przyciąga na osiedlu głównie nowo wybudowany blok przy ul. Jana Pawła II.  Po ociepleniu murów zyskał  ładną, jasną elewację. Widać, że prace przy budowie dobiegają końca. Na tablicy informacyjnej przeczytać można, że zakończenie rozpoczętych 10.01.2022 robót przewidziane jest 31.10 2022 r., więc niebawem. Tempo ogromne, ale obiekt nie jest duży. Wymaga jeszcze uporządkowania otoczenia, ale budowlańcy (Monterin z Katowic) mają na to cały  tydzień.

Powstanie w tym bloku 16 mieszkań (7 lokali będzie 3-pokojowych, 9 lokali 2-pokojowych i jeden dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych), do których wprowadzą się mniej zamożni mieszkańcy gminy Trzebinia. O tym kto, decyduje gminna komisja mieszkaniowa. Kolejka do mieszkań jest spora.

Na os. Gaj gmina Trzebinia chce postawić jeszcze pięć takich bloków. Ten pierwszy kosztował 3,38 mln zł (w tym 2,5 mln oczekiwanego dofinansowania z Polskiego Ładu).

W Gaju szykuje się w tym roku jeszcze jedna inwestycja, a mianowicie remont dachu nad przychodnią. Długo wyczekiwana i potrzebna. Otwarcie ofert 3 listopada.

Życie wraca na cmentarz

Na koniec słowo o tutejszym cmentarzu. Jeszcze trzy, cztery tygodnie tygodnie temu, był najbardziej medialnym miejscem w Trzebini z powodu zapadnięcia się 40 grobów wskutek szkód górniczych. Mocno nadszarpnęły te zapadliska wizerunek miejsca. Ludzie narzekali, że spadła wartośc ich mieszkań.

Dziś emocje nieco opadły. Trwają badania gruntów na osiedlu. Prowadzi je "spadkobierca" nieruchomości i skutków zatapiania kopalni Siersza - Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Gmina stara się stać na straży interesów mieszkańców.

W niedzielne popołudnie cmentarz odwiedzało kilkanaście osób. Pod bramą parkowało kilka samochodów z "obcymi rejestracjami". Wejście na teren nekropolii odbywa się teraz na własną odpowiedzialność. Kusiło, ale nie skorzystałam.