Premier Morawiecki napisał list do samorządowców - przelom.pl
Zamknij

Premier Morawiecki napisał list do samorządowców

16:45, 07.10.2022
Skomentuj

Prosi w nim o pomoc w zabezpieczeniu energetycznym polskich rodzin w czasie najbliższej zimy.

Jak można zrozumieć ów list, to wzmocnienie wcześniejszego apelu wicepremiera Jacka Sasina, który zwrócił się do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców.

"Za bezpieczeństwo energetyczne polskich rodzin w czasie najbliższej zimy odpowiedzialność musi wziąć państwo polskie - na każdym poziomie. Na poziomie rządu, jak również na wszystkich szczeblach samorządowych" - pisze premier.

Nikt z naszych samorządowców - jak na razie - nie odpowiedział pozytywnie na apel premiera. Jedni - jak w Alwerni - rozeznają temat. Inni otwarcie mówią, że rząd nie radzi sobie z kryzysem i usiłuje przerzucić winę, a przynajmniej jej część, na samorządy.

- To jakiś absurd. Może warto napisać pismo do kopalni, z pytaniem czy ta w ogóle jest w stanie zabezpieczyć węgiel. Bo to na razie jest przerzucanie odpowiedzialności. Aktualnie sytuacja jest taka, że jak nie będzie węgla, to winne będą samorządy - mówi Radosław Warzech, wójt Babic.

Podobnego zdania jest Jacek Latko z Libiąża i przypomina, że w jego gminie jest kopalnia.
W której, skądinąd, by zapisać się na węgiel, trzeba postać nawet trzy dni.

Poniżej publikujemy w całości list premiera. W kolejnym numerze tygodnika "Przełom" szeroko przedstawimy stanowisko lokalnych samorządów w tej sprawie.

List premiera Mateusza Morawieckiego do prezydentów miast i samorządowców

Szanowni Państwo, Drodzy Prezydenci Miast, Drodzy Samorządowcy,

Polska, podobnie jak cała Europa, mierzy się dzisiaj z największą kumulacją kryzysów od zakończenia II Wojny Światowej. Wykorzystując osłabienie światowej gospodarki pandemią COVID-19, Rosja z pełną premedytacją doprowadziła do światowego kryzysu energetycznego i inflacyjnego. W wyniku działań reżimu Putina zmieniły się zasady funkcjonowania rynku energetycznego. To z tego powodu musimy się wszyscy mierzyć z wyzwaniami, które nie mają precedensu w historii wolnej Polski. Największe i najważniejsze z nich dotyczą w najbliższych miesiącach cen energii, cen gazu, a także dystrybucji końcowej ceny węgla.

Naprawiliśmy dziurawe wcześniej finanse publiczne i dziś przeznaczamy z budżetu dziesiątki miliardów złotych na złagodzenie skutków wysokich cen energii czy węgla dla Polaków. To wyzwania, które wymagają szczególnej mobilizacji od całej administracji publicznej - zarówno rządowej, jak i samorządowej. Za bezpieczeństwo energetyczne polskich rodzin w czasie najbliższej zimy odpowiedzialność musi wziąć państwo polskie - na każdym poziomie. Na poziomie rządu, jak również na wszystkich szczeblach samorządowych.

Bez względu na wzajemne sympatie i antypatie współpracowaliśmy razem przy zwalczaniu skutków pandemii COVID-19, budowie systemu szczepień, czy w sprawie lokalnych inwestycji, gdzie - jak przyznają praktycznie wszyscy wójtowie, starostowie i burmistrzowie - nigdy wcześniej z budżetu państwa polskiego nie trafiały do polskich gmin tak wielkie środki jak w ostatnich latach. Współpracowaliśmy przy pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy czy przy likwidacji skutków lokalnych katastrof, nawałnic i powodzi. Z wieloma z Was jestem w roboczym kontakcie. Drzwi mojej kancelarii są dla Was zawsze otwarte.

Tym bardziej właśnie teraz potrzebujemy pełnej współpracy. Teraz, gdy wyzwanie jest jeszcze większe. To nie kwestia dobrej woli czy wzajemnej sympatii, ale obowiązku - obowiązku władzy publicznej. Wspólnie odpowiadamy za bezpieczeństwo energetyczne każdego obywatela - bez względu na to przecież, kto na kogo głosuje i w jakiej miejscowości mieszka.

Dlatego wychodzę do Was z inicjatywą.

Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady, zamknijmy je i bez względu na to co nas różni szukajmy tego co nas łączy. Wierzę, że jest to przede wszystkim troska o dobro Polaków. Rozumiem różnice zdań, rozumiem też, że interes partyjny i polityka mają swoje prawa, ale to nie jest ten moment, żeby tym prawom ulegać. Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ta współpraca była jak najlepsza i żeby żaden samorząd nie poczuł się potraktowany w sposób niesprawiedliwy.

W czasie wszystkich spotkań szefów rządów UE, w jakich brałem ostatnio udział, nikt nie miał wątpliwości co do faktów, co do przyczyn obecnego kryzysu. Wszyscy premierzy i prezydenci zgodnie przyznają, że rozregulowanie rynku energetycznego, bardzo wysokie ceny gazu, ciepła, energii elektrycznej i wysoka inflacja, która dotyka także ich państw, to bezpośredni i wyłączny skutek działań - militarnych i gospodarczych - Rosji oraz długoletniej, jak się okazało błędnej, wprost fatalnej strategii energetycznej największego państwa UE, czyli Niemiec.

Jako rząd przygotowaliśmy pakiet rozwiązań, które ułatwią wszystkim samorządom wywiązywanie się z ich obowiązków ustawowych oraz umożliwią bezpośrednią pomoc mieszkańcom w zaopatrzeniu w opał na zimę. Stworzymy możliwości prawne i będziemy wspierać Państwa operacyjnie w realizacji dystrybucji węgla. Tak, by opału nie zabrakło w żadnym polskim domu. Zapłacimy również z budżetu państwa kolejne miliardy złotych, by cena węgla oscylowała wokół 2000 zł, a nie powyżej 3000 zł. To ogromna różnica dla Polaków, którzy korzystają z węgla dla zapewnienia ciepła w swoich domach i mieszkaniach.

Wiemy doskonale, że wzrost cen energii uderza nie tylko w gospodarstwa domowe, ale również we wspólnoty lokalne. Dlatego od 1 stycznia 2023 wprowadzimy taryfę dla "odbiorców wrażliwych" - czyli takich jak przychodnie i szpitale, instytucje pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie, instytucje kultury, organizacje pożytku publicznego, spółdzielnie socjalne czy Ochotnicze Straże Pożarne, a także inne instytucje które można zaliczyć do odbiorców wrażliwych. Kończymy przygotowywać mechanizmy ograniczające ceny na całym rynku hurtowym, we wszystkich segmentach - dla wszystkich, bez wyjątku. Nasz cel to obniżenie cen w średnim i dłuższym horyzoncie czasowym i zagwarantowanie stabilnego zaopatrzenia w energię.

W najbliższych dniach nasze propozycje poprzemy konkretem: wypłatą pierwszej transzy dodatkowych środków, które mają pomóc Państwu w realizacji zadań własnych i inwestycji w czasie kryzysu.

To 13,7 mld złotych w tym roku.

To Państwo zdecydują jak je rozdysponować, bo to Państwo najlepiej znają potrzeby mieszkańców.

Przed nami zima pełna wyzwań. Musimy im sprostać w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski i polskich rodzin. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kluczem do opanowania trudności, jakie zafundowała nam agresywna polityka Rosji. Razem przezwyciężymy ten kryzys.

Z wyrazami szacunku
Mateusz Morawiecki

(Tadeusz Jachnicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(21)

MusashiMusashi

0 0

Samorządowcy to lenie jak czajkowski bawidamek i dupiarz

17:04, 07.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

Samorządowcy? Maciaszek chciał wprowadzić w gminie Chrzanów zakaz użycia węgla i drewna,ale całe szczęście radni okazali się mądrzejsi od tego bawidamka,jakby Maciaszkowi się udało to ludzie mogli by zamarzać "Ku chwale PO Hołowni"...........

18:12, 07.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

PS I zielonego powietrza............

18:18, 07.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

Dajcie nieudacznicy węgiel na składy i tam sobie go kupimy. Samorządy nie sprzedawały i nie ma potrzeby aby urzędniczyły w dystrybucji energii do naszych domów. Kropka!

08:12, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hotinhotin

0 0

@Promil.pl Gdyby ciebie posłuchali,to ta tona węgla kosztowałaby na składzie 4 tysiące/tone.

08:25, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hotinhotin

0 0

Zadaniem własnym gminy jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb jej mieszkańców, Nieprawdaż?

08:29, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

Ale co chodzi? Przecież wungla (cyt. glapiński) miało nie zabraknąć ... nie zdążyli dodrukować czy co ... https://www.youtube.com/watch?v=tdbFILJm3qc

10:07, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jurekjurek

0 0

A co tylko grzyby ,ryby , jeździć Lekxusami kasę brać i nic nie robić

10:34, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToedToed

0 0

Czy w gminach nie ma już przedsiębiorstw handlu opałem? Przecież były GS-y itp. Czy je zlikwidowano? Dlaczego? Organizacja zaopatrzenia mieszkańców w opał było i nadal być powinno podstawowym obowiązkiem władz samorządowych!

13:32, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaro1jaro1

0 0

hotin - mieszkańców! a nie pisirów i takich jak TY!. No i co tu dodać czy komentować. Wypierdol... ten ŻĄD na zbity pysk Sasina. jest tyle gąbki, że się odbije. Rzygać się chce od tej obłudy i roszczeń rządzących w imię własnego rozdawnictwa i partykularnych interesów.

20:53, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaro1jaro1

0 0

po analizie laboratoryjnej wynika, że z Kolumbii sprowadzili szlakę a nie węgiel!! Ale TO sprzedają jako węgiel! TYM to se możecie drogę dojazdową utwardzić.. a nie spalić w piecu! Żużel tzw. szlaka – produkt odpadowy procesów hutniczych metali, stop zawierający zanieczyszczenia rud, topniki i pewną ilość tlenków metali lub pozostałość po spaleniu np. węgla, koksu, stanowiąca masę szklistego spieczonego popiołu. I to trafia na składy jako miał węglowy!!!!

21:12, 08.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hotinhotin

0 0

@Jaro1 Tak.Jestem PiSiorem i polskim patriotom,w przeciwieństwie do ciebie niemiecki pachołku hołdujacemu ryżej POniemieckiej @ !

06:25, 09.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Promil_plPromil_pl

0 0

@ hotin jeśli jesteś tym za kogo się podajesz to powinieneś reprezentować jedyne słuszne wartości a ty tym co nie tylko tutaj piszesz łamiesz już te podstawowe! Obłuda! Cóż jak można przeczytać w tym artykule nie tylko ty z nią musisz żyć!

09:57, 09.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaro1jaro1

0 0

hot in ... - w czym?!? Ty jesteś? Jesteś PISiorem i idiotOM NIEMIECKIM SKRAJNIE PRAWOCOWYM.Niewykształconym ale agresywnym prowokatorem. A jeżeli nie jesteś trolem skrajnej faszystowskiej prawicy - to jesteś trolem skrajnej hordy Putina. Bo ja jestem Polak mały, na idiotów trzeszczam gały.

21:14, 09.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ThaddeusThaddeus

0 0

Premiera posunięcie sprytne, kreując politykę państwa w kierunku "orania" samorządów wystosował do tychże zacny apel, treściwy, mowa tam nawet o szacunku, wyrazach szacunku... być może za jakąś chwilę usłyszymy w przekazie, że no my tu, wiecie, rozumiecie, wszystko żeśmy zrobili, no ale te samorządy to wiadomo, wiecie kto winien, rozumiecie. A przy okazji - jadąc rano do pracy usłyszałem w radio, iż w Otwocku otwarto taki samorządowy punkt sprzedaży węgla, jakie ceny zapytacie - takie, jak zapowiedział przedstawiciel rządu, nieco ponad, ale niewiele ponad 2 tys zł. Dokładnie to 2900 orzech, 2950 ekogroszek.

06:57, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JazGMJazGM

0 0

Jeśli w kraju nie ma wystarczającej produkcji węgla, to oczywistym obowiązkiem rządu jest zorganizowanie jego importu. Ale jego dystrybucja i organizacja sprzedaży w województwach, miastach i gminach to z pewnością zadanie dla władz samorządowych - tak, jak zaopatrzenie mieszkańców w wodę, prąd, ogrzewanie itd. Tak było od dawna i tak musi być nadal.

13:50, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andziaandzia

0 0

Rozumiem ,że w tzw Polsce Centralnej jakiś burmistrz Otwocka musi otworzyć skład węglowy. Kupić wagę, ładowarkę ogrodzić plac , a może nawet dobudować bocznicę kolejową...Ale u nas ? W naszym powiecie ?? Mamy kopalnie Libiąż i każdy mieszkaniec powinien TAM na TAMTEJSZYM SKŁADOWISKU kupić sobie węgiel.

14:17, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

A dlaczego w takim razie, nie wprowadzić po prostu kartek na węgiel? Brakujący węgiel kupuje rząd, czyli "go ma", "jest państwowy". Następnie w porcie sprzedaje go handlowcom. Za pieniądze. Przyjmijmy w uproszczeniu, że "te same" pieniądze, uzyskane ze sprzedaży węgla, rząd rozdaje osobom uprawnionym po 3 000 zł. Nie można by zatem tego "rządowego" węgla w portach nie sprzedawać handlowcom, tylko im go wydawać, a oni musieliby wydać ludziom za kartki, z których musieliby się rozliczyć z rządem? A ludziom, zamiast dawać 3 000 zł, za które jeden kupi 2 tony, inny 3 tony a trzeci prezesowskie "półtora", wydać kartki na określoną ilość węgla taką samą dla każdego, np 2 tony? Handlowcy rozliczając się z kartek dostali by wynagrodzenie za usługę czyli jakąś marżę "od tony". Dlaczego nie można tak? Za bardzo wyśmiewanym za kartki peerelem śmierdzi?

14:34, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

tak się kończy głosowanie debili na POPIS,wchodzą do agencji towarzyskiej i mają wybór między panią z kiłą albo panią z rzeżączką buahahhahahahah

14:34, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andziaandzia

0 0

@po pa pa dlatego co piszesz poniżej warto zostać jednak gejem.

15:15, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

po pa papo pa pa

0 0

andzia to co piszę to jednak warto nie mieć nic wspólnego z paniami z agencji towarzyskiej no nazwie Sejm RP.......

15:23, 10.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%