Chrzanów
Jak wygląda nauka uczniów z Ukrainy w polskich szkołach?
Poważnym problemem, z którym borykają się rodziny z Ukrainy jest nauka "na dwie szkoły". Często uczą się i zdalnie, i stacjonarnie.

Większość z ukraińskich rodzin nie wie, jak długo zostanie w Polsce. Spora grupa zamierza wracać, jak tylko w Ukrainie stanie się bardziej bezpiecznie. Dlatego część uczniów uczy się zdalnie w swoich ukraińskich szkołach.
Szkoła polska czy ukraińska?
Z rozmów z rodzicami wynika, że niektórzy decydują się wyłącznie na naukę zdalną, inni próbują łączyć ją z nauką stacjonarną w polskich placówkach. Ten drugi wariant jest bardzo obciążający dla ukraińskich dzieci, które kilka godzin spędzają w szkole stacjonarnej, po czym popołudniami zasiadają do nauki tego, co realizują ich koleżanki i koledzy w szkołach w Ukrainie. Uczestnictwo na żywo w lekcjach uniemożliwiają plany zajęć, które się zazębiają. Czasami tych dwóch światów nie da się połączyć, a dzieci z rodzicami stają przed trudnym wyborem: nauka polska czy ukraińska?
6 godzin polskiego
Uczniom z Ukrainy przysługuje w polskich szkołach dodatkowe 6 godzin języka polskiego. W jaki sposób są realizowane i jak wygląda jednoczesna praca z uczniami w różnym wieku i z inną znajomością języka polskiego? O tym piszemy w bieżącym wydaniu "Przełomu" dostępnym w punktach sprzedaży oraz w wydaniu elektronicznym do kupienia TUTAJ.