Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Dodatek węglowy na razie tylko na papierze. Gminy nie przyjmują wniosków

16.08.2022 14:00 | 16 komentarzy | 3 364 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Dodatek uchwalony, prezydent podpisał, przepisy weszły w życie, a wypłacać nie można. W gminach urywają się telefony, ustawiają kolejki, ludzie chcą składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego, a urzędnicy nie mogą nic zrobić. Brakuje ministerialnego podpisu.
16
Dodatek węglowy na razie tylko na papierze. Gminy nie przyjmują wniosków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Ludzie ustawiają się w kolejkach, telefonują, chcą składać wnioski o dodatek, a my nie możemy ich przyjąć, jesteśmy bezradni. Nie ma przepisów wykonawczych. Co więcej, nie mamy żadnej informacji kiedy będą - mówi Jacek Latko, burmistrz Libiąża.

Parlament uchwalił przepisy o dodatku z początkiem bieżącego miesiąca. 11 sierpnia popisał je Prezydent Andrzej Duda. Wciąż nie ma jednak rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w którym zawarty zostanie wzór wniosku o dodatek węglowy.

Wprawdzie jego projekt pojawił się kilka dni temu, ale to wciąż projekt, a nie podpisane rozporządzenie. Tym samym urzędy gmin nie mogą przyjmować dokumentów.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka powiedział, że nie wie, kiedy zostanie opublikowane rozporządzenie ws. dodatku węglowego. Może to nastąpić nawet dopiero za kilka dni.

Termin składania wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy. Warunkiem uzyskania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).