Wiele osób uważa, że w procesach kościelnych, np. w sprawie o unieważnienie małżeństwa kościelnego jako reprezentant stron może występować każdy prawnik. Nie jest to prawda, ponieważ uprawnionymi do tego osobami są wyłącznie adwokaci kościelni. Kim dokładnie są?
Adwokat kościelny jest w prawie kościelnym odpowiednikiem zwykłego, świeckiego adwokata. Dlaczego powstał taki zawód? Otóż, adwokat, który nie ma ukończonych studiów z zakresu prawa kanonicznego oraz nie posiadających zatwierdzenia przy danym sądzie kościelnym nie może udzielać porad z tej dziedziny prawa. Dlaczego? Jest tak, ponieważ adwokat kościelny różni się od zawodu jakim jest adwokat świecki. Różnica dotyczy:
miejsca, w którym dany prawnik będzie wykonywał swoją pracę,
wymaganych cech, które musi posiadać kandydat na prawnika,
wykształcenia które musi zdobyć, aby wykonywać swoją profesję, oraz
rodzaju prawa, w którym będzie się obracał na co dzień.
Zawody takie jak adwokat kościelny i adwokat cywilny łączy to, że obydwie te osoby mają wspólny cel - działanie na korzyść swojego klienta.
Adwokat kościelny, zwany też prawnikiem kanonistą, może być osobą świecką lub duchowną. Aby móc wykonywać swój zawód musi ukończyć studia z zakresu prawa kanonicznego oraz posiadać tytuł licencjata kościelnego. Nie każdy może zostać adwokatem kościelnym. Kandydat musi spełniać dodatkowe wymagania opisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Zgodnie z nimi, adwokat kościelny musi być:
pełnoletni,
nienaruszonej sławy,
prawdziwie biegły w prawie kanonicznym,
katolikiem.
Adwokat kościelny ponadto powinien być wpisany na listę adwokatów przy danym sądzie diecezjalnym lub mieć możliwość występowania jako tzw. adwokat ad causam.
Zadania jakie ma adwokat kościelny są podobne do obowiązków posiadanych przez adwokata cywilnego. Podczas procesu, prawnik kanonista zobowiązany jest troszczyć się o właściwy przebieg całego postępowania, odpowiednie reprezentowanie swojego klienta, sporządzanie głosów obrończych, gromadzenie dowodów w sprawie oraz o ewentualne zgłoszenie we właściwym terminie środków odwoławczych od niesatysfakcjonującego wyroku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Oto w całej okazałości buta i bucowatość PKW S.A. niszczyć cudze mienie i nie płacić za wyrządzone szkody. Oby do niedzieli, kiedy to Trzaskuś wygra wybory i wtedy z Premierem Tuskiem wyjaśni was i wskaże wam wasze miejsce - na śmietniku historii!
Herr Helmut
22:10, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
ZAMKNĄĆ JANINE NATYCHMIAST!
Herr Helmut
22:03, 2025-05-15
Jak długo trzeba czekać na miejsce w PDPS w Płazie
WAŻNE ABY PODOPIECZNI JAK ZWYCZAJ WSZYSCY ZGODNIE GŁOSOWALI NA BATYRA TAK JAK SWEGO CZASU PRZEZ 8 LAT NA MALINIAKA ....BO TYLKO ICH GŁOSAMI UDAŁO MU SIĘ PSIM SMĘDEM ,,PRZEBIĆ'
PODTRZYMAMY TWĄ RĘKE
21:21, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Macie ryle *%#)!& wielkie szczęście że już Ruskie nie stacjonują w Polsce. Bo bym centralnie pojechał i kupił od Ruska Bozooke prosto z wagonu i *%#)!& w powietrze ten wasz *%#)!& szyb. Macie *%#)!& szczęście!!!
Rob
20:34, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz