Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na śmieciarkach będą kamery. Zarejestrują, czy kubeł nie został uszkodzony

06.08.2022 08:00 | 3 komentarze | 6 449 odsłon | Marek Oratowski
Od przyszłego roku szykują się zmiany w odbiorze śmieci od mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża. Między innymi na śmieciarkach zostaną zamontowane kamery.
3
Na śmieciarkach będą kamery. Zarejestrują, czy kubeł nie został uszkodzony
Od pewnego czasu kamery na śmieciarkach są już zamontowane w sąsiednim Oświęcimiu, fot. Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów od stycznia 2023 roku do czerwca 2025 roku. W warunkach, jakie muszą spełnić oferenci, znalazł się wymóg zamontowania na pojazdach czterech kamer. Zapis tego co utrwalą, będzie przechowywany przez 30 dni.

- Czasem mieszkaniec dzwonił z reklamacją, że wystawił kubeł, a firma go nie odebrała. Wykonawca zwykle twierdził, że zabrał odpady z wszystkich wystawionych kubłów. Zamiast słowa przeciwko słowu, będziemy mieli zapis z kamer. Dadzą nam one ponadto możliwość zweryfikowania sposobu odbierania odpadów - czy kubeł został właściwie zamocowany, opróżniony i odstawiony na swoje miejsce, czy może rzucony. Od 1 stycznia 2023 będziemy mogli nakładać karę w wysokości tysiąca złotych za nieprawidłowo wykonaną usługę opróżniania pojemnika przez firmę odbierającą odpady - tłumaczy przewodniczący zarządu związku Arkadiusz Pypłacz.

O tym jakie inne nowości czekają mieszkańców od stycznia (dotyczące m. in. częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych) dowiecie się z wywiadu z nim w aktualnym, papierowym wydaniu „Przełomu". Wersja elektroniczna dostępna jest tutaj.