Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

„Europa i Azja” skończyła 35 lat. Dzisiaj zabrzmi nad Chechłem

30.07.2022 14:00 | 0 komentarzy | 3 970 odsłony | Michał Koryczan

W sobotni wieczór szykuje się jubileuszowy koncert zespołu Sztywny Pal Azji, muzycznej wizytówki ziemi chrzanowskiej.

0
„Europa i Azja” skończyła 35 lat. Dzisiaj zabrzmi nad Chechłem
Jarek Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek i Zbigniew Ciaputa podpisują pierwszą płytę "Europa i Azja" z 1987 r. Fot. Łukasz Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas sobotniego Chechło Live Festiwal czeka nas jubileuszowy koncert zespołu Sztywny Pal Azji z okazji 35. rocznicy powstania grupy i nagrania pierwszej płyty "Europa i Azja".

Właśnie w 1987 roku ukazało się to wydawnictwo, który zamieszało trochę na krajowej scenie alternatywnej, zapisując się w historii polskiego rocka.

Album „Europa i Azja, wydany został rok po udanym debiucie Sztywnego Pala Azji na legendarnym festiwalu w Jarocinie. Na płycie znalazło się dwanaście utworów. Wśród nich choćby „Spotkanie z...", „Nieprzemakalni" czy „Kurort". Longplay zamyka "Wieża radości, wieża samotności", która w 2014 r. zajęła pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki.

- W lutym zadzwonił do mnie Paweł Sito i powiedział: Jarek, robimy płytę (...) Pamiętam, że Leszek Nowak był chory na anginę i jego ochrypły głos zabrzmiał świetnie. Płyta została nagrana w przeciągu ośmiu dni. Myślę, że było to mistrzostwo świata! - wspominał Jarosław Kisiński na łamach "Przełomu" (artykuł "Nieprzemakalni", nr 22 z 30 maja 2001 r.).

SzPalem zainteresował się krytyk muzyczny Piotr Bratkowski, wybitny popularyzator polskiego rocka.
Stwierdził na łamach "Literatury" w 1987 r.: "Teksty Sztywnego Pala pisane są w poetyce odmiennej niż większość tekstów rockowych. Ich autor (autorzy?) nie udają, że nie przeczytali w życiu ani jednej książki, że potrafią posługiwać się jedynie którąś z odmian slangu młodzieżowego (...) Odwołują się również - o zgrozo - do świadomości słuchacza, który przynajmniej kilka książek w życiu przeczytał. W przeciwnym wypadku może niektórych tekstów (Makbet) po prostu nie zrozumieć".

Występ muzycznej wizytówki naszego regionu rozpocznie się w sobotę, 30 lipca, o godz. 20:00. Program Chechło Live Festiwal znajdziecie TUTAJ.


Czytaj również

7 goli MKS Trzebinia w sparingu z drużyną Andrzeja Sermaka

W sobotę i niedzielę uwaga na silny deszcz i burze

Startuje 79. Tour de Pologne. Gdzie pojadą kolarze?

Regionalny Puchar Polski. Znamy terminy meczów pierwszej rundy

Pierwsze zmiany kadrowe w MKS Trzebinia

W poniedziałek zawyją syreny alarmowe