Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Wakacje i dzieci to często nieszczęśliwe, drobne wypadki. Co robić w takich sytuacjach?

19.07.2022 08:30 | 0 komentarzy | 3 293 odsłony | Natalia Feluś

Srebro w sprayu na rany, aparat do płukania oka na plażę i dużo zdrowego rozsądku - co należy robić w przypadku zranień dzieci i na co zwracać uwagę, gdy np. zapiaszczy się oko wyjaśnia Marzena Chechelska, ratownik medyczny, pielęgniarka ratunkowa i mama dwójki dzieci.

0
Wakacje i dzieci to często nieszczęśliwe, drobne wypadki. Co robić w takich sytuacjach?
W wakacje dzieci często ranią się w kolana czy łokcie. Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marzena Chechelska wraz z dziećmi ma wypróbowane srebro w sprayu na zranienia, które zdarzają się nader często w okresie wakacyjnym.

- Mączka, która wydziela się z pojemnika jest opatrunkiem chłodzącym, dzieciom się podoba i praktycznie wszystkie go akceptują, do tego dobrze goi rany. Na to nakładamy „magiczny" plasterek, najlepiej z ulubionymi bohaterami z bajek. Jeśli rana jest większa, taka na dwa szwy, warto zastosować stripy, które ją zbierają - dodaje.

Uwaga na lody

Nie tylko zranienia, ale też infekcje gardła są latem zmorą. Duża różnica temperatur podczas jedzenia lodów sprzyja rozwojowi stanów zapalnych gardła. Jak zaznacza ratownik medyczny, zapalenie krtani u dzieci to stan zagrażający życiu. W takich sytuacjach pomagają inhalacje ze sterydów i przebywanie w chłodnych pomieszczeniach. Dodaje, że warto pamiętać, by po inhalacji umyć dziecku zęby, co zapobiega powstawaniu
próchnicy. Jeśli dziecko odczuwa duszności i ma gardłowy, piejący lub szczekający kaszel, należy wezwać karetkę.

Zaprószone oko

Pielęgniarka podpowiada, że podczas wakacyjnych wyjazdów dobrze sprawdzają się aparaty do płukania oka, które warto zabrać ze sobą na plażę lub do piaskownicy. Jak przekonuje, dzieci potrafią korzystać z nich samodzielnie i często sprawia im to frajdę. Oko można też przemyć chłodną, przegotowaną wodą. Pamiętajmy też, by dzieciom często myć ręce, zwłaszcza po zabawie w piasku.

Na wyjazd dobrze też zabrać leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, które lubi dziecko np. o smaku truskawkowym.

Więcej na temat postępowania z dzieckiem latem oraz wszystko o pierwszej pomocy, przeczytacie jutro w nowym wydaniu Tygodnika "Przełom".