Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kolejna fala koronawirusa przed nami. Nowe przypadki w powiecie chrzanowskim

07.07.2022 11:10 | 5 komentarzy | 6 580 odsłon | Ewa Solak
W Polsce znów rośnie liczba zakażeń. W Małopolsce z powodu COVID-19 w ostatniej dobie zmarły dwie osoby.
5
Kolejna fala koronawirusa przed nami. Nowe przypadki w powiecie chrzanowskim
Minister zdrowia mówi o przyspieszeniu liczby zakażeń koronawirusem jesienią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące współczynnika R (reprodukcji wirusa). Mówi o tym, ile osób zakazić może jeden chory. Jeśli R nie przekracza 1, oznacza to wygaszanie epidemii. Jeśli jest wyższy od 1, epidemia zaczyna się rozwijać. Najnowszy wskaźnik R, jaki przekazuje mediom Ministerstwo Zdrowia, pochodzi z 28 czerwca i wynosił wtedy 1,36 dla Polski.

Według danych przekazywanych przez ministerstwo, 5 lipca pierwszy raz od kwietnia dobowe statystyki zakażeń przekroczyły tysiąc przypadków (1075). W czwartek, 7 lipca było ich 1068.

6 lipca w siedzibie ministerstwa odbyło się posiedzenie sztabu, na którym omawiano sytuację epidemiczną w Polsce. Po jego zakończeniu minister Niedzielski mówił o najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, że na przełomie września, października czy listopada możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń.

W powiecie chrzanowskim na razie zakażeń nie jest dużo (7 lipca - 2). W Małopolsce ich liczba wynosi 96. Z powodu COVID-19 i chorób współistniejących w województwie zmarły dwie osoby.

Niepokojąca sytuacja jest w sąsiednich Niemczech, gdzie w ciągu dwóch tygodni zanotowano ponad milion nowych zakażeń, a ponad tysiąc ciężko chorych pacjentów leży na OIOM-ach.