Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W parku w chrzanowskim Kościelcu jak w Madrycie

27.06.2022 10:30 | 13 komentarzy | 5 429 odsłon | Łukasz Dulowski
Koleiny w alejkach, powstałe po czerwcowych ulewach, nie zostały jeszcze usunięte. Burmistrz Robert Maciaszek zapowiada, że szkody maja być co prawda naprawione, ale taka sytuacja pewnie powróci.
13
W parku w chrzanowskim Kościelcu jak w Madrycie
Woda wyżłobiła „naturalne" korytka w alejkach w parku w chrzanowskim Kościelcu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Burmistrz w rozmowie z dziennikarzem „Przełomu" zastrzega, że gwarancja nie wchodzi w grę, ponieważ opady deszczu były bardzo silne. Mówimy więc o niszczycielskiej sile żywiołu.

Robert Maciaszek zaznacza, że ścieżki utwardzono specjalną, mineralną „mieszanką", żeby całość wyglądała bardzo naturalnie. Przy takim rozwiązaniu trzeba się więc liczyć, że spływająca woda wyżłobi rowki.

Burmistrz uważa, że można poprawić alejki, ale po kolejnej ulewie będzie to samo.

Pokazuje podobne trasy, sfotografowane w Madrycie, gdzie woda też wydrążyła koleiny.

***
I etap rewaloryzacji kościeleckiego parku miał miejsce w 2018 r., kiedy to przy Dworskiej odnowiono mur pałacowy o długości 160 m i stojącą na nim figurę Chrystusa Miłosiernego. Później zaktualizowano projekt dotyczący samego parku i wiosną zeszłego roku rozpoczęły się prace.
Przypomnijmy, że punktem odniesienia do zaproponowanej rewitalizacji parku był okres jego największego rozkwitu od poł. XIX w. do II wojny światowej, kiedy pałac i park należał do Wodzickich i Starzeńskich. Przebieg ścieżek został odtworzony na podstawie historycznych map katastralnych z 1884 r.