Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

W sieci hejtują przeważnie frustraci. A co to jest ten hejt?

22.06.2022 21:04 | 18 komentarzy | 1 249 odsłona | Alicja Molenda
Powodów hejtowania w internecie jest mnóstwo. M.in. brak satysfakcji z życia, zazdrość, a także nieświadomość czym ono jest. Hejtu doświadcza 15 proc. internautów, a tylko 4 proc. się do niego przyznaje.
18
W sieci hejtują przeważnie frustraci. A co to jest ten hejt?
Wiele osób nie rozumie czym jest hejt
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego ludzie hejtują?

Jako najczęstszą przyczynę hejtowania polscy internauci wskazali brak satysfakcji z życia (37%), dalej chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33%), frustrcję (32%), zazdrość (31%).

Źrodłem hejtu są też opłacone trolle lub boty (34%), a także walka polityczna (27%)

Przyznaje się do tego zaledwie 4% badanych. To nie jest zaskakujące. Hejtowaniem ludzie raczej rzadko  się chwalą, albo po prostu nie rozumieją czym jest hejt. Nie są, że to co piszą jest już hejtem.

Co to jest hejt?

Hejt to obrażanie, poniżanie, wyśmiewanie, zniesławianie

Trzeba hejt piętnować

- Hejt jest bardzo groźnym zjawiskiem i powinien być piętnowany, ponieważ w jego konsekwencji cierpią ludzie oraz narastają  podziały społeczne. Osoby hejtujące myślą, że wpisują tylko słowa w interencie, ale nie zdają sobie sprawy, że te słowa ranią i wyrządzają krzywdę danej osobie lub jej bliskim. Hejt może też zabić. Od kiku lat obserwujemy w Polsce wzrost liczby prób samobójczych. Hejt jest jednym z czynników, kóre temy sprzyjają - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Badanie dotyczące hejtu prowadzone było na ogólnopolski paneku badawczym Ariadna 17-20.09. 2021 na próbie 2050 osób dla projektu ciekawe liczby.pl