Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Zespół uczniów z ZSTU w Trzebini bada chmury z orbity ziemskiej

21.06.2022 14:30 | 10 komentarzy | 1 122 odsłona | Natalia Feluś

Szkolny zespół Eko ZSTU - jako jeden z 299. z 23. krajów - dostał się do kolejnego etapu projektu Astro Pi, który realizowany jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Czworo uczniów, za pomocą programu komputerowego, bada chmury z orbity ziemskiej.

10
Zespół uczniów z ZSTU w Trzebini bada chmury z orbity ziemskiej
Zespół uczniów ZSTU w Trzebini pracujący nad projektem Astro Pi. Fot. ZSTU
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W skład zespołu wchodzą: Jan Jończyk, Ignacy Wiglusz, Maciej Sobiech, Jakub Piłka - wszyscy z klasy 3IE, o specjalności technik elektronik. Opiekunem grupy jest Mateusz Jucha.

Na czym polega projekt?

- Chcieliśmy porównywać chmury, które widzieliśmy na otrzymanych zdjęciach z ISS (International Space Station - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) z lokalnymi danymi meteorologicznymi i sprawdzić czy te parametry się pokrywają. Do tego chcieliśmy ocenić ruch chmur. Sprawdzaliśmy też ich zagęszczenie w zależności od klimatu, a także staraliśmy się zidentyfikować chmury i ich nazwy - tłumaczą uczniowie.

Jak wyjaśniają, postanowili wykonać zdjęcia w spektrum światła widzialnego. Młodym badaczom zależało na tym, aby było widać chmury, jak i tło.

- Napisaliśmy program w środowisku programistycznym Thonny Python. Wykonywał on zdjęcia sekwencyjnie co minutę i zapisywał je w założonym przez nas folderze oraz nadawał im nazwy z aktualną datą i godziną - objaśniają.

Wyniki eksperymentu

Młodzi badacze byli w stanie zidentyfikować nazwy chmur po kształtach i ich wyglądzie, a także orientacyjny wpływ na aktualną pogodę. Przykładowo, poniższe zdjęcie przedstawia chmury o fachowej nazwie Altocumulus (Ac), które mogą sygnalizować burze lub bliskość frontu atmosferycznego:

Chmury o fachowej nazwie Altocumulus (Ac). Fot. ZSTU

Drugie zdjęcie natomiast przedstawia Cirrostratus (Cs).

Chmury Cirrostratus (Cs). Fot. ZSTU

- Zauważalny był fakt, że na terenach pustynnych nie było żadnych chmur - dodają uczniowie.

Dzięki stronom śledzącym przelot ISS oraz dokładnym datom i godzinom, młodzież mogła sprawdzić czy aktualne dane meteorologiczne pokrywają się z ich zdjęciami.

- Jako efekt uboczny naszego eksperymentu, byliśmy w stanie określić czas pełnego obrotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który wynosi około 1h 33 min - podkreślają.

Gratulacje

Od organizatorów projektu otrzymali taką wiadomość:

"2021/22 jest wyjątkowym wyzwaniem, po raz pierwszy programy młodych ludzi działają na dwóch nowych jednostkach Astro Pi. Proszę przekazać nasze gratulacje Państwa zespołowi, który zaszedł tak daleko w tym wyzwaniu - to wielkie osiągnięcie pokazujące jakość włożonej pracy."