Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

POGODA. Spodziewajcie się gorącego, afrykańskiego weekendu

15.06.2022 20:07 | 2 komentarze | 1 379 odsłona | Alicja Molenda
W niedzielę temperatura może sięgnąć nawet 34 stopni Celsjusza. - Klin gorąca sięgnie od Maroka, przez Hiszpanię, Francję, Niemcy, Polskę, aż po Białoruś i Litwę - informują synoptycy.
2
POGODA. Spodziewajcie się gorącego, afrykańskiego weekendu
Okulary przeciwsłoneczne na pewno się w weekend przydadzą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek, 16 czerwca, w dzień ma być 24°, w nocy 13°. Częściowo słonecznie i burze z piorunami. Podobnie  w piątek.

Skąd ten upał

W weekend, nad Europą powstanie "układ niżów, który będzie sprzyjał zasysaniu gorącego powietrza z północnej Afryki". Jeden z nich będzie mieć w sobotę centrum nad zachodnią Francją, a drugi nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego.

Największego uderzenia gorąca na europejskim kontynencie należy spodziewać się w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Temperatura na Półwyspie Iberyjskim już przekracza w cieniu 40 stopni Celsjusza.

Gorące powietrze w sobotę po południu i w niedzielę będzie napływać od zachodu do Polski.

Gorąco w górach i na nizinach

W niedzielę nad zachodnią Polską temperatura na wysokości 1,5 kilometra ma wynieść około 20 st. C. W szczytowych partiach Karkonoszy 18 st. C, a w poniedziałek może tam być nawet 21 st. C. Rzadko zdarza się, aby na wysokości około 1600 metrów nad poziomem morza temperatura osiągała takie wartości.

Jeżeli w szczytowych partiach gór będzie tak ciepło, to na nizinach temperatura może być o 10-15 stopni Celsjusza wyższa. Według prognoz na zachodzie kraju w sobotę przekroczy 30 stopni, a w niedzielę może osiągnąć 32-34 stopnie. Takich wartości należy oczekiwać m.in. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

W Małopolsce spodziewana jest w sobotę i neidzielę temperatura ponad 30 st. C


Źródło: tvnmeteo