Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Trudna praca nauczyciela, poznaj jej kulisy.

13.06.2022 10:31 | 0 komentarzy | 725 odsłon | red

Materiał promocyjny

Od dłuższego czasu gołym okiem widać, że zawód nauczyciela w Polsce cieszy się coraz mniejszą estymą. Niegdyś niezwykle poważany, dziś staje się często obiektem drwin oraz niewybrednych żartów.
0
Trudna praca nauczyciela, poznaj jej kulisy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dłuższego czasu gołym okiem widać, że zawód nauczyciela w Polsce cieszy się coraz mniejszą estymą. Niegdyś niezwykle poważany, dziś staje się często obiektem drwin oraz niewybrednych żartów. Niebagatelną rolę w kreowaniu negatywnego wizerunku współczesnych belfrów zdają się odgrywać powstałe na przestrzeni ostatnich lat stereotypy, które skutecznie zacierają realny wysiłek znakomitej większości pedagogicznych kadr, a także trudności, z jakimi przychodzi im się mierzyć niemal każdego dnia.

Organizacja

Problemów nie brakuje już na poziomie samej organizacji polskiego szkolnictwa, targanego szeregiem nieprzemyślanych reform i wielością zmieniających się przepisów. Ofiarą takiego „porządku” padają nauczyciele – mimo że konsekwentnie pomijani w procesie decyzyjnym, to zdaniem wielu odpowiedzialni za cały chaos. W praktyce natomiast to właśnie oni muszą odnaleźć się w tej chaotycznej gęstwinie, mając przy okazji na względzie dobro uczniów.

Uczniowie

A skoro przy uczniach jesteśmy, to warto i tu odnotować mnogość możliwych trudności. Nauczycielom nieobce są sytuacje, których tło tworzą agresja i przemoc, kradzieże, zażywanie narkotyków, picie alkoholu. Wówczas okazuje się, że szerzenie kaganka oświaty to jedynie element większej układanki, jaką jest zawód nauczyciela, wielokrotnie zmuszonego łączyć kilka profesji jednocześnie. Abstrahując od wymienionych powyżej przypadków, w relacjach z uczniami wyzwaniem jest również utrzymanie ich zainteresowania. Pedagodzy mają twardy orzech do zgryzienia – jak bowiem skutecznie i stale łączyć merytorykę z nieszablonową aktywnością, pobudzającą zainteresowanie podopiecznych? Na domiar złego i ta mieszanka może czasem nie wystarczyć. Nie lada przeszkodę stanowią też rodzice. Ci tworzą wyjątkowo nieprzychylną grupę, raz za razem zasypującą nauczycieli natłokiem postulatów, żądań, wymagań. Jednocześnie brak wśród nich jednomyślności, a często także chęci podjęcia jakiekolwiek działania. Tak problemami, jak i radami pedagodzy wymieniają się w Internecie. Portale nauczycielskie pełne są uczniowskich historii i próśb o sprawdzone sposoby na rozmowy z „trudnym rodzicem”.

Hałas

Trzeba też zauważyć, że i same warunki pracy nauczycieli często pozostawiają wiele do życzenia. Hałas i stres to nieodłączni towarzysze lekcji oraz dyżurów, od których przemęczeni belfrowie rzadko mogą gdziekolwiek, choć na chwilę, uciec. Niejednokrotnie niespełnionym marzeniem staje się ciche, wydzielone miejsce przeznaczone na krótki odpoczynek bądź przygotowanie się do kolejnych zajęć.

Płace

Wreszcie, nie lada wyzwaniem dla nauczycieli, zwłaszcza w obliczu galopującej inflacji, są obecne płace w polskim szkolnictwie. Pensja na poziomie 3000 złotych brutto, w stosunku do stawianych wymagań i odpowiedzialności, wydaje się śmiesznie niska. Dramatycznego obrazu sytuacji dopełnia fakt, że współczesny nauczyciel, obok studiów kierunkowych, ma obecnie ukończone także popularne „podyplomówki” oraz liczne kursy, a nie wiążą się z tym jakiekolwiek profity. Przysłowiowy gwóźdź do trumny stanowi natomiast powszechne przekonanie, iż na podwyżki nie ma co liczyć.

 

Materiał promocyjny