Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Autolaweta - jak transportować samochody zgodnie z prawem?

08.06.2022 01:05 | 0 komentarzy | 2 660 odsłony | red

Materiał promocyjny

Wynajem autolawety jest bardzo popularną usługą. To idealne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy przetransportować uszkodzony samochód, przewieźć samochód między różnymi punktami kraju bądź sprowadzić go z zagranicy. Oprócz możliwości wspomnianego wynajmu autolawety lub przyczepy (laweta może mieć formę doczepianej przyczepy lub być integralnym pojazdem) można skorzystać z możliwości, jakie daje giełda transportowa (inaczej: giełda ładunków). Podpowiadamy, czy na lawetę trzeba mieć uprawnienia, ile kosztuje laweta za kilometr i za dzień oraz na co zwracać szczególną uwagę przy przewożeniu ładunków.
0
Autolaweta - jak transportować samochody zgodnie z prawem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakie prawo jazdy na lawetę

Przy przewożeniu pojazdu za pomocą autolawety obowiązują konkretne ograniczenia. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 tony. Jeśli masa całkowita pojazdu przekracza tą wartość, wymagane jest, aby kierowca legitymował się prawem jazdy kategorii C. To zasady analogiczne do uprawnień, które obowiązują w zakresie poruszania się samochodami dostawczymi.

Przyczepa – laweta a wymagane uprawienia

Przewóz samochodu można wykonać również na przyczepie-lawecie holowanej przez inny pojazd. Przyczepa o ładowności umożliwiającej przewiezienie samochodu osobowego wymaga posiadania prawa jazdy E. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że każda przyczepa ma swoją ładowność, której nie wolno przekroczyć, a pojazd holujący ma określoną maksymalną masę ciągniętej przyczepy.

Transport lawetą – na co zwracać uwagę

Jak wcześniej wspomniano, uprawnienia kategorii B dają możliwość prowadzenia autolawet o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Może to zachęcać osoby, które mają do przewiezienia samochód do wynajmu lawety i samodzielnego wykonania przewozu. Trzeba jednak pamiętać, że ładowność autolawety o DMC do 3,5 tony wynosi zazwyczaj między 1200 a 1500 kg. Przewożenie na niej cięższego pojazdu oznacza przeładowanie, które jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Planując przewóz należy sprawdzić, czy masa własna samochodu do przewiezienia mieści się w zakresie ładowności autolawety.

Bezpieczeństwo transportu

Warto mieć na uwadze, że prowadzenie załadowanej autolawety istotnie różni się od prowadzenia lżejszego samochodu osobowego i jest zdecydowanie trudniejsze. Wymaga również umiejętności prawidłowego zamocowania przewożonego pojazdu. Za ewentualne zagrożenia stworzone przez niewłaściwie zabezpieczony ładunek odpowiedzialność ponosi kierowca. Jeśli nie mamy doświadczenia w tego rodzaju transporcie, bezpieczniej zdecydować się na wynajem lawety z kierowcą, na przykład poprzez ogłoszenie na platformie typu giełda transportowa.

Ile kosztuje laweta

Wypożyczenie lawety, którą będziemy prowadzić sami, kosztuje zazwyczaj około 300 zł za dobę. Wiele wypożyczalni zastrzega limit kilometrów, powyżej którego obowiązują dopłaty. Kiedy przeliczamy „ile za kilometr lawety”, musimy wziąć to pod uwagę. Przy wypożyczeniu podpisuje się umowę i wpłaca kaucję, która zazwyczaj jest nie niższa niż 1000 zł. Alternatywną możliwością jest skorzystanie z kompleksowej usługi autopomocy, czyli przewozu samochodu przez profesjonalną firmę. Koszty takich usług są zróżnicowane, zależą między innymi od pilności zlecenia i trasy transportu. Jeśli nie spieszy nam się i mamy swobodny czas na organizację przewiezienia auta, można skorzystać z internetowej giełdy ładunkowej typu „wolne ładunki”. To możliwość wyszukania najbardziej korzystnej oferty przewozu i tańszej usługi.

Artykuł powstał przy współpracy z giełdą transportową samochodów prilo.com

Materiał promocyjny