Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

"Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności" - jeden z tematów dzisiejszego wypracowania na egzaminie ósmoklasistów

24.05.2022 12:50 | 1 komentarz | 12 580 odsłon | Natalia Feluś
1920 uczniów z powiatu chrzanowskiego i gminy Krzeszowice mogło dziś podejść do pierwszego z trzech egzaminów na koniec szkoły podstawowej. Młodzi ludzie pisali język polski. Sprawdźcie, z jakimi tematami przyszło im się zmierzyć.
1
"Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności" - jeden z tematów dzisiejszego wypracowania na egzaminie ósmoklasistów
Ósmoklasiści są już po pierwszym egzaminie z języka polskiego. Fot. pixabay
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tematami najważniejszej części egzaminu, czyli wypracowania na co najmniej 200 wyrazów (punktowanego 20 pkt. na 45 za cały egzamin) były:

Temat 1.

Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Temat 2.

Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Ponadto uczniowie mieli za zadanie napisać krótszą formę, którą w tym roku było zaproszenie na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Uczniowie mieli zachęcić do uczestnictwa w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów.

Odpowiadali również na pytania otwarte i zamknięte do tekstu źródłowego, którym był m.in. fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry.

- Jeżeli uczniowie przeczytali lektury obowiązkowe, część zamknięta nie powinna stanowić dla nich trudności. Natomiast kłopotem dla uczniów mógł być tekst pt. "Pochwała przyjaźni", który wymagał głębszego przemyślenia - komentuje Bożena Feluś, polonistka z SP nr 8 w Trzebini. - Do tematu rozprawki o przyjaźni pasowało wiele lektur obowiązkowych, z których uczeń mógł skorzystać. Sądzę, że nie było to trudne. Z kolei drugie wypracowanie nie powinno uczniów zaskoczyć, gdyż z podobnymi tematami spotykali się na lekcjach - podkreśla polonistka.

Egzamin warunkiem ukończenia szkoły

Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do egzaminu po klasie ósmej. Trwa on trzy dni, w tym roku od 24 do 26 maja. Uczniowie piszą kolejno język polski, matematykę, język angielski lub inny język nowożytny. Gdy uczeń - z powodów zdrowotnych lub losowych - nie może przystąpić w maju do egzaminu, musi podejść do niego w terminie dodatkowym, który przypada na dni 13-15 czerwca.

Jeśli ósmoklasista mierzy w renomowane szkoły ponadpodstawowe - wynik jest dla niego istotny. Połowę punktów, które może zdobyć uczeń klasy ósmej przypada właśnie za egzamin. Na drugą połowę składają się punkty za oceny na świadectwie ukończenia szkoły oraz dodatkowe osiągnięcia danego ucznia.