1920 uczniów z powiatu chrzanowskiego i gminy Krzeszowice mogło dziś podejść do pierwszego z trzech egzaminów na koniec szkoły podstawowej. Młodzi ludzie pisali język polski. Sprawdźcie, z jakimi tematami przyszło im się zmierzyć.
Tematami najważniejszej części egzaminu, czyli wypracowania na co najmniej 200 wyrazów (punktowanego 20 pkt. na 45 za cały egzamin) były:
Temat 1.
Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
Temat 2.
Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
Ponadto uczniowie mieli za zadanie napisać krótszą formę, którą w tym roku było zaproszenie na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni. Uczniowie mieli zachęcić do uczestnictwa w tym wydarzeniu, używając dwóch argumentów.
Odpowiadali również na pytania otwarte i zamknięte do tekstu źródłowego, którym był m.in. fragment "Zemsty" Aleksandra Fredry.
- Jeżeli uczniowie przeczytali lektury obowiązkowe, część zamknięta nie powinna stanowić dla nich trudności. Natomiast kłopotem dla uczniów mógł być tekst pt. "Pochwała przyjaźni", który wymagał głębszego przemyślenia - komentuje Bożena Feluś, polonistka z SP nr 8 w Trzebini. - Do tematu rozprawki o przyjaźni pasowało wiele lektur obowiązkowych, z których uczeń mógł skorzystać. Sądzę, że nie było to trudne. Z kolei drugie wypracowanie nie powinno uczniów zaskoczyć, gdyż z podobnymi tematami spotykali się na lekcjach - podkreśla polonistka.
Egzamin warunkiem ukończenia szkoły
Warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do egzaminu po klasie ósmej. Trwa on trzy dni, w tym roku od 24 do 26 maja. Uczniowie piszą kolejno język polski, matematykę, język angielski lub inny język nowożytny. Gdy uczeń - z powodów zdrowotnych lub losowych - nie może przystąpić w maju do egzaminu, musi podejść do niego w terminie dodatkowym, który przypada na dni 13-15 czerwca.
Jeśli ósmoklasista mierzy w renomowane szkoły ponadpodstawowe - wynik jest dla niego istotny. Połowę punktów, które może zdobyć uczeń klasy ósmej przypada właśnie za egzamin. Na drugą połowę składają się punkty za oceny na świadectwie ukończenia szkoły oraz dodatkowe osiągnięcia danego ucznia.
wojciu11:57, 24.05.2022
Friend in dick
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Import samochodów może być trudniejszy
a My dalej sie usmiechamy
KCPO
00:12, 2025-05-15
Bezrobocie w powiecie chrzanowskim w dół
Ale.Jurek dyrektor z regulic usadowiony na tronie przez.mafię PO ma.nowiutkie.bmw. a wy frajerzy za 5 zł róbcie.prace społeczne.
Tak dla Polski
23:39, 2025-05-14
Incydent na stacji w Trzebini
hanys jechał to wszystko wyjaśnia. Rozkazy z Berlina, polskiego prawa nie przestrzegać.
Tak dla Polski
20:49, 2025-05-14
W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?
Ja zagłosuje na tubę propagandową lokalnej mafii PO i na arcykapłanów tej tępej propagandy z tzw redakcji tzw gazety Przełom
Tęczowy Rafau
20:46, 2025-05-14