Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zobaczcie jak minął tydzień na ziemi chrzanowskiej 16 V – 22 V 2022

22.05.2022 19:00 | 0 komentarzy | 781 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Podsumowaliśmy mijający tydzień. Przypomnijmy sobie. Zapraszamy do oglądania.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

PIENIĄDZE

Płaca minimalna ma się doczekać w 2023 roku podwójnej podwyżki.
Taką zapowiedź wygłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i tak stanowią przepisy.
Do połowy czerwca rządowa propozycja ma zostać przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego. To ona oficjalnie podejmuje ostateczną decyzję co do wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia jednak, ze dwuetapowa czy też dwukrotna waloryzacja płacy minimalnej to już pewnik. Tak bowiem stanowią przepisy.

Mówią one o tym, że jeżeli prognozowany na rok następny wskaźnik cen wynosi co najmniej 105% - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej. Ma to nastąpić 1 stycznia a następnie 1 lipca.
Obecnie płaca minimalna to 3010 zł. Od stycznia, zgodnie z planami, miałaby wynieść 3350 zł, a od lipca 3500 zł.

CHRZANÓW

Po ponad dwóch latach przejazd pod wiaduktem kolejowym na granicy Chrzanowa i Trzebini ma zostać otwarty.

PKP PLK podały nowy termin otwarcia przejazdu pod wiaduktem nad ulicami Sikorskiego i Wodzińską.
Termin otwarcia przejazdu był parokrotnie przesuwany. Jak tłumaczyły PKP PLK, wszystko przez konieczność wykonania dodatkowych prac przy przebudowie sieci gazowej znajdującej się pod drogą.

- W tym tygodniu wykonawcy zakończą przygotowywanie oznakowania poziomego i pionowego na ulicy pod wiaduktem. Pozwoli to na przeprowadzenie odbiorów końcowych. Jeżeli przebiegną pomyślnie, to droga będzie mogła być otwarta w ciągu 7 dni - poinformował w poniedziałek Piotr Hamarnik z PKP.

WYGIEŁZÓW

Robotnicy weszli na zamek Lipowiec. W warowni rozpoczęły się prace związane z przebudową, renowacją i konserwacją średniowiecznego zabytku.

Jak przyznaje Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, udostępnienie warowni dla turystów będzie możliwe najwcześniej pod koniec września.

Wówczas mają się zakończyć prace związane z przebudową, renowacją i konserwacją średniowiecznego zabytku. Ich koszt to ponad 1,6 mln zł.