Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

W gminie Alwernia trwa cisza referendalna

07.05.2022 11:00 | 0 komentarzy | 3 458 odsłony | Łukasz Dulowski
Od północy obowiązuje cisza referendalna w gminie Alwernia. Potrwa do niedzieli, do godz. 21. Co w tym czasie jest zabronione?
0
W gminie Alwernia trwa cisza referendalna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cisza jest związana z wyznaczonym na 8 maja referendum ws. odwołania burmistrza Alwerni przed upływem kadencji. Mieszkańcy gminy będą mogli zagłosować: „Tak" lub „Nie", w godz. 7 - 21.

Ustawa o referendum lokalnym (art. 32) mówi, co jest zabronione w czasie trwania ciszy referendalnej.

„Na 24 godziny przed dniem referendum aż do zakończenia głosowania zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania".

W praktyce oznacza to, że w trakcie głosowania nie można również podawać frekwencji, ponieważ ona ma istotne znaczenie dla ważności referendum.

Ponadto od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek, jak też prowadzić w inny sposób agitacji związanych z referendum.

W przypadku referendum lokalnego cisza obowiązuje na terenie, na którym jest ono przeprowadzane. Za jej złamanie grozi kara grzywny.

W mediach, również społecznościowych, zabronione jest w czasie trwania ciszy wygłaszanie opinii dotyczących referendum.