Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Fotoreporterska relacja Bartłomieja Jaśko z Ukrainy. (cz. III)

02.05.2022 11:20 | 0 komentarzy | 1 021 odsłona | Alicja Molenda
Ukraiński szpital wojenny. W konspiracji. Jakie przypadki tam trafiają?
0
Fotoreporterska relacja Bartłomieja Jaśko z Ukrainy. (cz. III)
Obiekty służby zdrowia na Ukrainie, tak jak i wojskowe funkcjonują w konspiracji Fot. Bartłomiej Jaśko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Godzina 7.00

Wyjeżdżamy z Kijowa samochodem.... Czeka nas długa droga do jednego ze szpitali na Ukrainie, w którym lekarze ofiarnie ratują życie i zdrowie ludzi poszkodowanych podczas działań wojennych - cywilów jak i wojskowych.

Godzina 14.13
Jesteśmy na miejscu - rozmawiamy najpierw z lekarzem, który nas wprowadza. W środku ordynator wita nas ciepło. Jest niezmiernie wdzięczny za pomoc jaką otrzymują z Polski. Jego córka studiowała w Poznaniu.

Godzina 14.30
Zaczynamy

Ze względu na bezpieczeństwo lekarzy i ich pacjentów nie mogę podać prawdziwych imion osób... Fotografie, które zobaczycie pokazują pomieszczenia, w których pracuje służba medyczna szpitala. Przedstawia warunki, w których lekarze muszą walczyć o ludzkie życie.

Wchodzimy do pacjentów
Na jednej sali leży dwóch mężczyzn z miasteczka X. Pierwszy z ześrubowaną nogą, drugi bardzo młody po amputacji kończyny. Obaj po atakach rakietowych. Jeden z nich pokazuje na zdjęciu co zostało z jego domu - zgliszcza. Na innym piętrze mężczyzna, który był wolontariuszem w miasteczku Y - ma poważny uraz kręgosłupa również po ostrzale, tym razem pociskami z broni pancernej.

Lekarz opowiada mi historie o rosyjskim pilocie bombardującym którąś z wiosek na Ukrainie. Jego samolot został strącony. Pilot ratował się katapultując ze swojej maszyny. Po znalezieniu się na ziemi uciekał i szukał kryjówki. Zauważyły go dwie osoby. To dla nich było jak wyrok śmierci. Pilot zabił dwie niewinne osoby z broni krótkiej, aby nie zostać zdradzonym. Potem odnalazł pusty dom i schował się na poddaszu... Na drugi dzień został odnaleziony przez siły ukraińskie. Jest jeńcem wojennym, który został wymieniony z grupą innych rosyjskich więźniów na 86 ukraińskich.

Godzina 16:30

Przed nami długa droga. Wracamy do naszego kijowskiego mieszkania... w ciszy... Potrzebujemy jej jak powietrza.

Więcej zdjęć Bartłomieja Jaśko:

Instagram: bartlomiej_jasko

bartlomiej_ jasko_bnw

www.jaskowa-galeria.pl