Ukraiński szpital wojenny. W konspiracji. Jakie przypadki tam trafiają?
Godzina 7.00Wyjeżdżamy z Kijowa samochodem.... Czeka nas długa droga do jednego ze szpitali na Ukrainie, w którym lekarze ofiarnie ratują życie i zdrowie ludzi poszkodowanych podczas działań wojennych - cywilów jak i wojskowych.
Godzina 14.13
Jesteśmy na miejscu - rozmawiamy najpierw z lekarzem, który nas wprowadza. W środku ordynator wita nas ciepło. Jest niezmiernie wdzięczny za pomoc jaką otrzymują z Polski. Jego córka studiowała w Poznaniu.
Godzina 14.30
Zaczynamy
Ze względu na bezpieczeństwo lekarzy i ich pacjentów nie mogę podać prawdziwych imion osób... Fotografie, które zobaczycie pokazują pomieszczenia, w których pracuje służba medyczna szpitala. Przedstawia warunki, w których lekarze muszą walczyć o ludzkie życie.
Wchodzimy do pacjentów
Na jednej sali leży dwóch mężczyzn z miasteczka X. Pierwszy z ześrubowaną nogą, drugi bardzo młody po amputacji kończyny. Obaj po atakach rakietowych. Jeden z nich pokazuje na zdjęciu co zostało z jego domu - zgliszcza. Na innym piętrze mężczyzna, który był wolontariuszem w miasteczku Y - ma poważny uraz kręgosłupa również po ostrzale, tym razem pociskami z broni pancernej.
Lekarz opowiada mi historie o rosyjskim pilocie bombardującym którąś z wiosek na Ukrainie. Jego samolot został strącony. Pilot ratował się katapultując ze swojej maszyny. Po znalezieniu się na ziemi uciekał i szukał kryjówki. Zauważyły go dwie osoby. To dla nich było jak wyrok śmierci. Pilot zabił dwie niewinne osoby z broni krótkiej, aby nie zostać zdradzonym. Potem odnalazł pusty dom i schował się na poddaszu... Na drugi dzień został odnaleziony przez siły ukraińskie. Jest jeńcem wojennym, który został wymieniony z grupą innych rosyjskich więźniów na 86 ukraińskich.
Godzina 16:30
Przed nami długa droga. Wracamy do naszego kijowskiego mieszkania... w ciszy... Potrzebujemy jej jak powietrza.
Więcej zdjęć Bartłomieja Jaśko:
Instagram: bartlomiej_jasko
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz