Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

2,5 tysiąca złotych mandatu dla kierowcy z Chrzanowa

26.04.2022 17:00 | 3 komentarze | 6 262 odsłon | Łukasz Dulowski
Na ul. Partyzantów w Chrzanowie drogówka zatrzymała do kontroli mężczyznę prowadzącego opla. Słono zapłaci za jazdę autem.
3
2,5 tysiąca złotych mandatu dla kierowcy z Chrzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Iwona Szelichiewicz, rzeczniczka chrzanowskiej policji, informuje, że 44-letni mieszkaniec Chrzanowa posiadał sądowny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto samochód był niedopuszczony do ruchu.
- W efekcie policjanci nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 2,5 tys. zł - mówi Szelichiewicz.

Przykładowe mandaty

Do końca 2021 roku maksymalny mandat za przekroczenie prędkości wynosił 500 zł. Od 2022 r. zapłacimy nawet 2500 zł. Za spowodowanie kolizji, jeśli ktoś w niej ucierpi, sprawca dostanie mandat w wysokości minimum 1500 zł, a jeśli będzie po spożyciu alkoholu - 2500 zł. Wyprzedzanie na zakazie kosztuje 1000 zł, bez uprawnień - 1500 zł.

Pełny taryfikator znajdziecie TUTAJ.

Skuteczność mandatów

Na łamach „Przełomu" podinspektor Mariusz Jurczyk, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP Chrzanów, mówił tak o skuteczności wysokich mandatów:
- Wysoka kara musi być nieuchronna. Wtedy kierowcy będą mieć zakodowane, że jeśli nieuważnie pojadą i spowodują kolizję, to słono zapłacą.

Zatrważające statystyki wielkanocne

Z kolei np. dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski mówił niedawno na antenie Antyradia, że podnoszenie mandatów niewiele daje. Przy okazji przytaczał zatrważające statystyki drogowe z tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Mimo wyższych mandatów, było więcej wypadków i pijanych kierowców.

Mniej przekroczeń prędkości

Niemniej jednak, według informacji podanych przez Komendę Główną Policji, w święta odnotowano w całym kraju duży spadek wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h. W tym roku było 396 takich przypadków, w zeszłym - 909. Może więc, mimo wszystko, wyższe mandaty przynoszą efekt.