Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Związek Komunalny: nie ma zwolnień z opłat za śmieci dla goszczonych uchodźców

24.04.2022 13:38 | 4 komentarze | 6 738 odsłon | Agnieszka Filipowicz
To już pewne. Jeśli mieszkańcy Chrzanowa, Trzebini i Libiąża goszczą u siebie uchodźców z Ukrainy, nie mogą liczyć na zwolnienie z opłat za wywóz dodatkowych odpadów. To decyzja zarządu związku gospodarki komunalnej w Chrzanowie, która zapadła w tym tygodniu.
4
Związek Komunalny: nie ma zwolnień z opłat za śmieci dla goszczonych uchodźców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu, związek gospodarki komunalnej w Chrzanowie tuż po wybuchu wojny w Ukrainie początkowo nie podjął ostatecznej decyzji, kto zapłaci za dodatkowe śmieci, związane z napływem uchodźców z Ukrainy. Czekał na odgórne regulacje.

- Dotychczasowe przepisy prawa dotyczące gospodarki odpadami nie zawierają regulacji odnoszących się bezpośrednio do takiej sytuacji - informował w marcu Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie.

Mieszkańcy goszczący u siebie uchodźców nie wiedzieli, czy powinni skorygować deklarację śmieciową, zgłaszając dodatkowych lokatorów, czy liczyć na ulgę bądź umorzenie. Dziś już wiadomo. Skoro brak uregulowania tej kwestii na szczeblu ogólnopolskim bądź wojewódzkim, zarząd związku podjął decyzję, że za dodatkowe odpady zapłacą właściciele posesji, w których goszczą Ukraińcy uciekający przed wojną.

W deklaracji trzeba będzie zgłosić moment, od którego w domu zamieszkał uchodźca i zapłacić za śmieci wstecz. Jak dowiedzieliśmy się, oficjalny komunikat na ten temat ukaże się wkrótce na stronie związku gospodarki komunalnej.