Europejski Dzień Śniadania. Co najczęściej jemy na pierwszy posiłek dnia? - przelom.pl
Zamknij

Europejski Dzień Śniadania. Co najczęściej jemy na pierwszy posiłek dnia?

07:52, 24.04.2022
Skomentuj

Od dziecka słyszymy, że śniadanie to najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu posiłek. 24 kwietnia obchodzimy jego święto.

Po wielu godzinach snu organizm potrzebuje zastrzyku energii w postaci porannego posiłku. Zjedzenie śniadania wzmaga koncentrację, poprawia kreatywność́ i zdolności werbalne, pamięć oraz identyfikację bodźców wzrokowych. Okazuje się jednak, że aż 15 proc. z nas nie je tego ważnego posiłku. Największy odsetek niejedzących śniadań jest głównie wśród uczniów i studentów. Jak przekonują dietetycy, to duży błąd.

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania właśnie po to, by przypomnieć sobie, jak bardzo potrzebujemy tego posiłku. Regularne spożywanie śniadania zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz chorobę wieńcową. Osoby jedzące śniadanie regularniej spożywają posiłki i jedzą mniej wysokotłuszczowych przekąsek. Pożywne śniadanie dostarcza nam aż 25 % energii, która jest potrzebna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Z badań Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia wynika, iż większość Polaków nie poświęca na przygotowanie śniadania zbyt wiele czasu:

  • 54% przeznacza na to 5-10 minut,
  • 22% badanych - mniej niż 5 minut,
  • a zaledwie 3% powyżej 20 minut.

 

Najpopularniejsze śniadanie wśród Polaków to po prostu kanapka z serem lub wędliną popijana herbatą lub kawą. Oto śniadaniowe nawyki Polaków:

 

  • 73% z nas nie wyobraża sobie śniadania bez pieczywa,
  • 57% spożywa wędlinę
  • 35% wybiera sery,
  • 23% badanych sięga po płatki śniadaniowe i musli,
  • 18% wybiera nabiał np. jogurty.

 

To, co wjeżdża na stół o poranku, często zależy od szerokości geograficznej. Kilka przykładów śniadań:

  • Śniadanie europejskie (kontynentalne) składa się z croissanta, grzanek lub bagietki, kilku rodzajów dżemów, miodu lub czekoladowego smarowidła, masła, a także kawy i herbaty.
  • Śniadanie angielskie - składa się głównie z sadzonych jajek, podpieczonych plastrów bekonu i fasolki w sosie pomidorowym. Dodatkowo podawane mogą być małe kiełbaski oraz grillowane połówki pomidorów z zapieczonym serem.
  • Śniadanie amerykańskie - składa się z pankejków - naleśników z dodatkiem słodkich sosów lub syropu klonowego. Dodatkowo można spotkać szeroki wybór płatków zbożowych, dań z jajek i pieczywa.
  • Śniadanie tyrolskie - w jego skład wchodzi suszona szynka, jogurty i mleko, jajka, sery, konfitury oraz żytnie pieczywo. Stałym elementem jest włoska kawa oraz ziołowe herbaty.
  • Śniadanie hiszpańskie - hiszpańskie wędliny, świeże owoce, warzywa i pieczywo (częściej białe) oraz słodkie przysmaki jak ciastka ponczowe czy churros (słodki wypiek z ciasta parzonego). Częstym dodatkiem do hiszpańskiego śniadania jest aromatyczna kawa i gorąca czekolada.

 

(Agnieszka Filipowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W niedzielę wybory prezydenckie. Na kogo zagłosujecie?

Ja zagłosuję na świątynię tępej propagandy lokalnej mafii PO , Przelom i arcykapłanów tego szmatławca tzw dziennikarzy od Molendowej.

Tak dla Polski

08:37, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Codziennie na dworcu ZKKM w godz. 9:00 do 12: 00 stoi ok. 10 autobusów a prezes ZKKM podobno chce mieć nowy dworzec, aby mogła tam stać ich więcej! To jest parking a nie dworzec! Nie wiem, co robią kierowcy w czasie tego parkowania. Kto za to płaci?

Ola

08:12, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

W tym artykule wymienione są wszystkie osoby zarządzające ZKKM (członkowie Zarządu ZKKM) i osoby mające głos decyzyjny dla ZKKM (członkowie Zgromadzenia ZKKM). Co to za ludzie, jakie mają zadania, kto im płaci za tę pracę, jak ją realizują? przed kim się rozliczają?

Tomasz W.

08:01, 2025-05-16

ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie

Jak ma być dobrze z tą komunikacją, skoro kierowca linii nr 30, który kończy/zaczyna kurs na Oś Młodości na ul.Witosa stoi na włączonym silniku po +/- 20 minut, Siedzi znudzony ze smartfonem w ręku i pewnie dociera juz do końca internetu. Następnie jedzie 8-9 minut na dworzec ZKM i potem z powrotem 8-9 minut. I znowu to samo. Ludzi w autobusie 2-3, czasem nikt, czasem 5. Ja wiem, że to nie wina kierowcy że ma taką "fajną" pracę, ale to coś tu chyba nie gra, prawda? Tak jest codziennie, ręce opadają. A może tak ten autobus linii 30 móglby jeżdzić do dworca PKP w Trzebinii? Kierowca by się nie nudził, a sporo ludzi z Oś.Młodości rano jeździ samochodem na PKP w Trzebinii bo pracuje czy to w Katowicach lub Krakowie.

markhard

07:46, 2025-05-16

0%