Nie masz konta? Zarejestruj się

Ukraina

Ukrainie brakuje ciężkiej broni, ale wojsko dzielnie się trzyma: podsumowanie 57. dnia wojny (21.04.2022)

21.04.2022 21:35 | 0 komentarzy | 1 545 odsłona | Alicja Molenda
Niemcy wciąż nie podjęły decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę, Dania chce inwestować w jej odbudowę, a USA obiecują pieniądze. Mariupol w ruinie.
0
Ukrainie brakuje ciężkiej broni, ale wojsko dzielnie się trzyma: podsumowanie  57. dnia wojny (21.04.2022)
We Lwowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ukrainie brakuje ciężkiej broni

Podczas briefingu z premierami Francji i Danii w Kijowie Zełenski powiedział, że Ukraina nie ma wystarczającej ilości ciężkiego sprzętu, aby przeciwstawić się Rosji. Podziękował za wsparcie finansowe i humanitarne, ale podkreślił, że bez ciężkiej broni na Ukrainie nie będzie kogo wspierać.

Stany Zjednoczone przeznaczą kolejne 800 mln dolarów na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden powiedział 21 kwietnia, że ​​Stany Zjednoczone przeznaczą dla Ukrainy kolejne 800 mln dolarów. Dostarczą również 500 milionów dolarów pomocy gospodarczej. Biden powiedział też, że rosyjskie statki nie będą mogły korzystać z amerykańskich portów.

Przyszłośc Scholza

Według niemieckiej gazety Der Spiegel kanclerz Niemiec Olaf Scholz może zostać zdymisjonowany z powodu odmowy dostarczenia Ukrainie ciężkiej broni.

W koalicji narasta niezadowolenie z decyzji kanclerza, a w przyszłym tygodniu opozycja może wnieść wotum nieufności wobec Scholza. To niezdecydowanie Scholza w sprawie pomocy wojskowej dla Ukrainy może doprowadzić do jego rezygnacji. W przyszłym tygodniu przywódcy opozycyjnych Związków Chrześcijańsko-Demokratycznych i Chrześcijańsko-Społecznych (CDU/CSU) zamierzają przedstawić projekt uchwały w sprawie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę, chyba że zrobi to kanclerz.

Zwycięstwa i porażki
Wróg nieco zmniejszył intensywność ostrzału w obwodzie charkowskim, ale aktywne walki toczą się w rejonie Izyum, w obwodzie ługańskim (Rosjanie zniszczyli tam wszystkie magazyny z żywnością) i donieckim.

Rosjanie ostrzeliwali Mikołajów, w nocy ostrzeliwany był również obwód dniepropietrowski. Rosyjscy okupanci wystrzelili na Zaporoże jeszcze dwa pociski.

Rosja wycofała część swoich wojsk z Mariupola, ponosząc ciężkie straty podczas szturmu na fabrykę Azowstal. Kolumny sprzętu wojskowego opuściły miasto w kierunku północnym, próbując dotrzeć do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego. Mimo to, a także rozkazu Putina, nie szturmowały  strefy przemysłowej Mariupola. Miasto jest w ruinie. Jest atakowane w dzień i w nocy od 50 dni.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ostrzegła przed rosyjskimi planami ostrzału mostów kolejowych i wiaduktów w zachodnich regionach Ukrainy.

Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny do 25 maja. Rząd dokonał wielu zmian w ustawach i podjął uchwały dotyczące stanu wojennego, mobilizacji, gospodarki i wzmocnienia odpowiedzialności karnej na podstawie niektórych artykułów.


Krótko
W wyniku nocnych ataków w Nikołajewie zginęła jedna osoba, dwie ranne.

W obwodzie charkowskim rosyjscy wojskowi rozstrzeliwali ochotników.

W wyniku rosyjskich strajków w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów, a ośmiu zostało rannych, w tym dziecko.

Stan wyjątkowy na Litwie z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainie trwa do końca czerwca.

Na czasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego samozwańcze władze ogłosiły mobilizację mężczyzn.

Wojska rosyjskie mogą planować ostrzał infrastruktury kolejowej w zachodnich regionach Ukrainy.

W rejonie Kijowa znaleziono jeszcze dwa masowe groby. Dziewięć osób zabitych, w tym 15-letnia dziewczynka znaleziono przy zbiorowej mogile cywilów w Borodjance.


Dyplomacja

Wielka Brytania nałożyła na Rosję kolejny pakiet sankcji gospodarczych, zakazując importu drewna, srebra i dóbr luksusowych, a także podnosząc cła na handel z Rosją.

Dania zamierza zainwestować w odbudowę Ukrainy po wojnie - powiedział premier Danii Matte Frederiksen na wspólnej odprawie ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Hiszpania dostarczy Ukrainie 200 ton broni i amunicji.

Łotwa uznała działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo. Dzień wcześniej Estonia również uznała działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo.