Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Co dalej z uchodźcami? Rząd deklaruje, że zapłaci za kolejne 60 dni ich pobytu

21.04.2022 20:46 | 4 komentarze | 4 370 odsłony | Alicja Molenda
Specustawa dotycząca pomocy Ukraińcom będzie nowelizowana. Zmiany dotyczą dopłat do zakwaterowania i edukacji. Przewidywana jest kolejna fala uchodźców i tworzenie zbiorowych miejsc zakwaterowania.
4
Co dalej z uchodźcami? Rząd deklaruje, że zapłaci za kolejne 60 dni ich pobytu
Wiceszef MSWIA pełnomocnik rządu ds. uchodźców - Paweł Szefernaker
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najbliższych dniach mija 60 dni od czasu przybycia pierwszych uchodźców z Ukrainy. Wiele mówi się o różnych świadczeniach w związku z ich obecnoscią w Polsce. Większość na razie pozostaje na papierze, ale padają kolejne deklaracje.

Kolejne 60 dni

- Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Świadczenie za pomoc obywatelom Ukrainy, które mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni to 40 zł za osobę dziennie.

- Do 25 czerwca chcemy wypracować we współpracy z przedsiębiorcami, samorządami mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się usamodzielnić, podjąć pracę, normalnie funkcjonować - zapowiedział wiceszef MSWiA.

Szefernaker wyjaśnił, że rząd przyjmując specustawę pomocową, zakładał, że około milion uchodźców zamieszka u rodzin. Z szacunków przygotowanych na podstawie danych z samorządów i od wojewodów, wynika jednak, że z takiej pomocy korzysta około 600 tysięcy uchodźców.

Wiceszef MSWiA powiedział, że specustawa pomocowa będzie znowelizowana.

- Wszystkie osoby, które zastanawiają się, co dalej, będą miały możliwość przedłużenia o 60 dni pobytu w polskich rodzinach bądź w miejscach zakwaterowania zbiorowego, bo w wielu miejscach takie osoby również mieszkają - zaznaczył Szefernaker.

Edukacja dzieci z Ukrainy

Wyzwaniem jest też zorganizowanie miejsc, w których dzieci z Ukrainy będą spokojnie przebywać. Chodzi o tworzenie klubików dla dzieci, miejsc w żłobkach oraz przedszkolach, a także szkołach. Szkoły mają być przygotowane tak, aby od 1 września mogły podjąć normalną pracę z dziećmi z Ukrainy.

Wceminister podkreślił, że rządowi zależy na tym, aby z powodu wzrostu liczby ukraińskich uczniów w szkołach nie dochodziło do pogorszenia warunków edukacji polskich dzieci.

Będą nowi uchodźcy

Rząd przygotowuje się na kolejną falę uchodźców z Ukrainy. - Rozważamy różne scenariusze łącznie z takimi, aby docelowo, w razie potrzeby, różnego rodzaju obiekty, takie jak sale sportowe, sale wystawiennicze, targowe zaadaptować na miejsca noclegowe - oznajmił P. Szefernaker. Poinformował, że prowadzone są m.in. zakupy łóżek.

- Dobrowolna relokacja uchodźców z Polski do innych państw będzie możliwa jedynie wówczas gdy poszczególne kraje, lub cała Unia Europejska, przygotują konkretną ofertę zawierająca m.in. możliwość zamieszkania, pracy i edukacji dzieci. Taka ofertę przygotowała Wielka Brytania - wskazał.

Szefernaker poinformował też, że od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. Do czwartku numer PESEL otrzymało 970 tys. uchodźców. 95 procent z nich to kobiety i dzieci. 467 tys. to osoby dorosłe, a reszta to dzieci.

W powiecie chrzanowskim jest obecnie ok. 3000 uchodzćów.

źródło: PAP