Wielkanocne dziady kultywują tradycję w Chrzanowie (WIDEO) - przelom.pl
Zamknij

Wielkanocne dziady kultywują tradycję w Chrzanowie (WIDEO)

11:30, 18.04.2022
Skomentuj Dziady na os. Kąty. Za dziady przebrali się: Eryk Gruca, Daniel Olej (Hary), Mariusz Maliszewski (Malina), Bartek Babiarz i Marcin Szczurek Dziady na os. Kąty. Za dziady przebrali się: Eryk Gruca, Daniel Olej (Hary), Mariusz Maliszewski (Malina), Bartek Babiarz i Marcin Szczurek

W poniedziałek na os. Kąty w Chrzanowie można się było natknąć na przebierańców. Niektórzy mogli się wystraszyć.

Przebierańcy - dziady gonili dziewczęta i chłopców. Gdy dopadli, kazali odmawiać pacierz.

- To tradycja na naszym osiedlu. Ze względu na pandemię i obostrzenia, w poprzednim roku nie mieliśmy możliwości w ten sposób naszych zwyczajów kultywować, ale liczymy, że dzięki naszym działaniom uda się ją podtrzymać - mówi Eryk Gruca.

Razem z czterema kolegami od wielu lat specjalnie na dziady przygotowuje strój.

W wielu wypadkach jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dziad-mężczyzna ma maskę z króliczej skóry, serdak barani lub kożuch, łaty na spodniach. U szyi natomiast krzyż, a na głowie pióropusz z bibuły albo słomy. Biega z batem. Dziad-babka natomiast chodzi w chustce na głowie, ma podomkę lub torebkę, a zamiast bata trzyma gumę.

Zwyczaj ten znano prawdopodobnie już w latach 30 XX wieku.

 

 

[WIDEO]6472[/WIDEO]

(Ewa Solak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowy parking w Trzebini. Płatny czy darmowy?

Wkrótce wszystko w Trzebini będzie płatne?

Trzebinia

09:15, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Okładka książki w 100%- ntach trafiona. Ja bym jeszcze napisał w tytule : Ściskałam z czułością bambo bo myślałam że potrzebuje pomocy a jego kolega bimbo przyszedł w nocy i poczęstował mnie nożem.

Rob

08:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Dokładnie wiedziała na co się pisze.

dede

08:16, 2025-05-13

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

0%