Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Mieszkańcy Kwaczały chcą upamiętnić swojego bohatera

16.04.2022 09:30 | 0 komentarzy | 5 074 odsłon | Marek Oratowski
Stowarzyszenie Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały, planuje utworzenie Izby pamięci kapitana Józefa Patelskiego.
0
Mieszkańcy Kwaczały chcą upamiętnić swojego bohatera
Józef Patelski, fot. Wikipedia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Celem działaczy stowarzyszenia jest upamiętnienie postaci bohatera, który zapisał się na kartach historii kraju oraz lokalnej społeczności.

Około 1812 roku, gdy urodzony we Włosienicy k. Oświęcimia Józef Patelski miał siedem lat, jego rodzice przenieśli się do kolonii zakładanej w Alwerni. Dziecięce lata spędzał w Porębie Żegoty. Początkowe nauki pobierał w klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni, następnie zaś ukończył trzy klasy w Gimnazjum Św. Anny w Krakowie. W 1832 roku ożenił się ze swoją kuzynką Julią Czyżowską, po czym zamieszkał z nią w Kwaczale. Dalszą karierę wojskową uniemożliwiła mu działalność w Powstaniu LIstopadowym, za którą został skazany wyrokiem Sądu Wojskowego w Warszawie na karę śmierci przez powieszenie, konfiskatę majątku i utratę wszelkich praw obywatelskich. Wyrok został zatwierdzony 4 października 1834 roku przez Cara Mikołaja. Za Patelskim wysłano list gończy.

W 1846 bądź 1847 roku emigrował do Francji, a w 1848 roku powrócił do Krakowa. W 1852 przeniósł się tam na stałe. Uczestniczył także w Powstaniu Styczniowym. Za swoją odwagę został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Zmarł 15 lutego 1887 r. i po uroczystym pogrzebie spoczął w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jest patronem jednej z ulic w Chrzanowie oraz szkoły w Kwaczale, w której ma swój historyczny kącik.

Eksponaty, dokumenty i zdjęcia zgromadzone w Izbie Pamięci będą przedstawiać czasy, w których żył. Mają się tam znaleźć stare meble z epoki: kredens, stół, kanapa, oświetlenie. Izba ma być wykorzystywana do organizowania uroczystości związanych z 11 Listopada.

„Dzięki doposażaniu o kolejne eksponaty Izba będzie wyjątkowym obiektem w powiecie chrzanowskim. Po doposażeniu w przyszłości może stać się Muzeum poświęconym pamięci kapitana Patelskiego. Stowarzyszenie zorganizuje uroczyste otwarcie salonu oraz dwa spotkania połączone z prelekcją o historii życia kapitana Patelskiego" - napisali działacze Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały w piśmie do zarządu powiatu, do którego zwrócili się do dofinansowanie na zakup wyposażenia i organizację spotkań.