Magazyn to miejsce, gdzie przebywają ludzie, ładunki oraz różnego rodzaju urządzenia przeładunkowe. Może to generować powstawanie groźnych wypadków, odpowiednie oznakowanie jest sposobem informowania o możliwych zagrożeniach, umożliwia też sprawne i bezpieczne poruszanie się po magazynie operatorom i pracownikom.
Oznakowanie magazynów polega na wydzieleniu stref roboczych, oznaczenie obszarów, w których mogą występować zagrożenia dla pracowników, np. oznaczenie miejsca składowania towarów niebezpiecznych, umożliwia uniknięcie niebezpieczeństwa. Oznaczenia magazynowe powinny być przejrzyste i czytelne, aby nie wprowadzać pracowników w błąd, mają one na celu:
- uporządkowanie przestrzeni, odpowiednia organizacja poruszania się po magazynie wpływa znacząco na efektywność pracy, umożliwia zachowanie porządku,
- bezpieczeństwo pracowników, oznakowane magazynów zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zdarzeń i wypadków,
- zwiększenie sprawności wykonywanych zadań, jeśli magazyn ma oznaczenia wykonane we właściwy sposób, operatorzy wiedzą, w jaki sposób mają się poruszać, wpływa to na ich sprawność oraz wzrost wydajności przeprowadzanych czynności.
Magazyn i to jakie oznaczenia powinny się w nim znajdować, jest zawarte w obowiązujących przepisach, z tego względu należy wcześniej poznać rozkład i organizację przestrzeni magazynowej, aby wiedzieć, w których miejscach pojawiają się zagrożenia dla pracowników. Zastanawiając się, jak oznakować magazyn, trzeba wziąć pod uwagę, czy będą to stałe oznaczenia, czy tymczasowe oraz za pomocą jakich materiałów będą one wykonywane. Zazwyczaj stosowane są specjalne rodzaje farby, ale można również użyć taśmy samoprzylepnej. Zgodnie z przepisami na terenie Unii Europejskiej pracodawca ma obowiązek oznakować we właściwy sposób powierzchnię w magazynie, jeśli istnieją w nim zagrożenia.
Kolor czerwony jest zarezerwowany dla znaków zakazu, urządzeń przeciwpożarowych i informowaniu o niebezpieczeństwie. Kolorem żółtym oznaczane są wszystkie ostrzeżenia zalecające zachowanie ostrożności. Znaki nakazujące określone zachowanie są przedstawiane za pomocą niebieskich barw. Z kolei kolorem zielonym są oznaczone wszystkie wyjścia ewakuacyjne, drogi i drzwi. Pracownicy obserwują komunikaty, pomagają im one w przeprowadzaniu wszystkich działań na terenie magazynu. Duże znaczenie ma również przeszkolenie pracowników z zakresu, jakie magazyn ma oznaczenia, aby wszystkie podane informacje były właściwie interpretowane.
Oznakowanie magazynów powinno spełniać szereg wymogów pod względem rozmieszczenia, kształtu i koloru. Muszą być wykonane z materiałów odpornych na uderzenia. Powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby były widoczne i czytelne, nie mogą również przeszkadzać operatorom w manewrowaniu urządzeniami i pojazdami. Zazwyczaj każdy magazyn ma oznaczenia takie jak:
- znaki zakazu, mają okrągły kształt, zawierają czarny piktogram na białym tle przekreślony czerwonym pasem,
- znaki ostrzegawcze występują w kształcie trójkąta, w tym wypadku czarne symbole są rysowane na żółtym tle,
- znaki nakazu to piktogramy w kolorze białym na niebieskim tle,
- znaki wyjścia ewakuacyjnego lub pierwszej pomocy to białe piktogramy na zielonym tle.
Pojemniki do składowania substancji niebezpiecznych oznaczone są żółto czarnymi pasami, trasy ruchu pojazdów powinny być oznaczone ciągłymi żółtymi pasami.
Duża powierzchnia magazynu wypełniona regałami może wydawać się przytłaczająca, z tego powodu oznaczenia magazynowe regałów w znacznym stopniu ułatwia pracę i umożliwia szybsze dotarcie do informacji o konkretnym towarze. Magazyny różnią się miedzy sobą pod względem organizacyjnym, dlatego każdy system oznakowania regałów jest projektowany indywidualnie. Bardzo ważną kwestią jest to, jak oznakować magazyn, ale równie ważne jest, aby oznakowanie magazynów nie budziło wątpliwości i umieszczone było w widocznym miejscu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Oto w całej okazałości buta i bucowatość PKW S.A. niszczyć cudze mienie i nie płacić za wyrządzone szkody. Oby do niedzieli, kiedy to Trzaskuś wygra wybory i wtedy z Premierem Tuskiem wyjaśni was i wskaże wam wasze miejsce - na śmietniku historii!
Herr Helmut
22:10, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
ZAMKNĄĆ JANINE NATYCHMIAST!
Herr Helmut
22:03, 2025-05-15
Jak długo trzeba czekać na miejsce w PDPS w Płazie
WAŻNE ABY PODOPIECZNI JAK ZWYCZAJ WSZYSCY ZGODNIE GŁOSOWALI NA BATYRA TAK JAK SWEGO CZASU PRZEZ 8 LAT NA MALINIAKA ....BO TYLKO ICH GŁOSAMI UDAŁO MU SIĘ PSIM SMĘDEM ,,PRZEBIĆ'
PODTRZYMAMY TWĄ RĘKE
21:21, 2025-05-15
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
Macie ryle *%#)!& wielkie szczęście że już Ruskie nie stacjonują w Polsce. Bo bym centralnie pojechał i kupił od Ruska Bozooke prosto z wagonu i *%#)!& w powietrze ten wasz *%#)!& szyb. Macie *%#)!& szczęście!!!
Rob
20:34, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz